Крцкави печени компири со фета

Крцкави печени компири со фета

Крцкав компир како прилог за вашиот ручек…Крцкави печени компири со фета Потребни состојки:

  • 5 компири
  • 90 мл маслиново масло
  • 1 лажичка лук во прав
  • 1 лажичка оригано
  • сол и бибер по вкус
  • 200 г фета сирење

Начин на подготовка:

1. Рерната загрејте ја на 200 степени.

2. Излупете ги компирите и исечете ги како помфрит.

3. Ставете ги во еден сад и додадете ги зачините и маслото. Убаво измешајте.

4. На тава ставете хартија за печење и распоредете ги компирите.

5. Печете 25 минути, потоа извадете ги од рерната и превртете ги. Потоа вратете ја тавата за компирите да се печат уште 10 минути.

6. Откако компирите ќе се испечат ставете ги во чинија за сервирање и одозгора издробете ја фетата.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар