Кожата открива здравствени проблеми: 6 симптоми кои не треба да ги занемарите

Кожата е најголемиот орган во телото, а ние често не сме свесни колку таа всушност може да ни помогне во откривањето на некои здравствени проблеми. Затоа, овие знаци не треба да се занемаруваат, а еве што има да каже дерматологот Тања Кормели на оваа тема.

1. Брчки околу очите

Кожата открива здравствени проблеми: 6 симптоми кои не треба да ги занемарите

Брчките околу очите можат да укажуваат на проблем со видот.

„Ако имате црнило, брчки околу очите или едноставно очите ви се потечени, потребни ви се очила за вид или очила за сонце ако е сончев период.“

2. Темна боја околу вратот или под пазувите

Кожата открива здравствени проблеми: 6 симптоми кои не треба да ги занемарите

Темната боја на вратот или под пазувите покажува дека имате дијабетес.

„Темните дамки околу вратот или под пазувите може да се поврзани со дијабетес или со нарушување во работата на штитната жлезда“, вели Кормели.

Ваквото нарушување на пигментацијата обично настанува во овие делови на телото, а значи дека можеби имате дијабетес тип 2.

3. Многу бледа кожа

Кожата открива здравствени проблеми: 6 симптоми кои не треба да ги занемарите

Ако вашата кожа обично не е толку бледа, а сега е, можеби имате хронична анемија, состојба која настанува поради недостаток на црвени крвни зрнца во телото. Често се појавува како резултат на јадење помалку грозје, недостаток на витаминот Б12, но и како резултат на генетиката.

4. Пеги

Кожата открива здравствени проблеми: 6 симптоми кои не треба да ги занемарите

Пегите ќе продолжат да темнеат ако повеќе се изложувате на УВ-зраци.

„Пегите укажуваат на тоа дека имате УВ-оштетување на кожата“, објаснува Кормели.

Некои луѓе се генетски склони кон пегите, додека кај други се појавуваат како резултат на претерано изложување на сонце.

5. Сува кожа

Кожата открива здравствени проблеми: 6 симптоми кои не треба да ги занемарите

Иако многумина мислат дека кожата им е сува поради ладното време, сепак тоа се случува бидејќи таа е дехидрирана или едноставно бидејќи сте претерале во консумацијата на кофеин и алкохол. Дехидратацијата исто така може да предизвика појава на мозолчиња, бидејќи тогаш вашата кожа произведува повеќе масло за да го надомести отсуството на влага.

6. Акни

Кожата открива здравствени проблеми: 6 симптоми кои не треба да ги занемарите

Акните околу брадата или устата можат да значат дека имате полицистични јајници. Лицето ви е посклоно на мозолчиња и акни во овој дел, поради прекинот на хормони. Ако упорно ви се појавуваат акни на овие места и имате нередовна менструација, тогаш најдобро е да поразговарате со вашиот гинеколог. Но, ако имате редовна менструација, тогаш обратете се кај дерматологот.

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар