Кора од банана – најдобар пријател на вашата насмевка

Секој сака да има блескаво бели заби, но за да ја одржите неодоливата насмевка, треба да избегнувате пиење кафе, пушење цигари и три пати дневно да ги четкате забите по неколку минути, а ретко кој го прави сето ова. Но, покрај скапите стоматолошки избелувања, постои уште едно природно, бесплатно и ефикасно средство за белеење, кое се крие во вашата кујна, а е најдобар пријател на вашата насмевка.

Кора од банана – најдобар пријател на вашата насмевка

Обидете се да ги избелите забите со внатрешниот дел од кора од банана. Масирајте ги забите во траење од барем 2 минути, а потоа измијте го забите со паста.

Набрзо ќе забележите дека вашите заби блескаат. Калиумот, калциумот, магнезиумот и витаминот Д, кои се наоѓаат во кората од бананата, се одлични за забите и помагаат во нивното избелување.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар