Која е разликата помеѓу интимноста и блискоста и зошто е важно за врската да ги имате двете?

Која е разликата помеѓу интимноста и блискоста и зошто е важно за врската да ги имате двете?

Во секоја врска, луѓето сакаат да имаат блискост со партнерот, но и да се чувствуваат интимни со него. На крајот на краиштата, не можете да бидете интимни со некој што не сте блиски. Но, разликата помеѓу овие две работи е поголема отколку што очекувате.

Која е разликата помеѓу интимноста и блискоста и зошто е важно за врската да ги имате двете?

Блискоста значи низок ризик, ниска вознемиреност, висока предвидливост, удобност. Со интимноста постои значителен степен на мистерија во врската и тоа значи висок ризик, голема вознемиреност, ниска предвидливост, свежина и новини.

Која е разликата помеѓу блискоста и интимноста? Еве неколку клучни примери:

1. Блискоста значи дека играте на сигурно

За многу парови, особено за оние со деца, да имаат време само за себе може да биде навистина голем предизвик. Кога ќе се случат тие ретки моменти, повеќето луѓе имаат тенденција да се вратат на добро познатите патеки: јадење во омилениот ресторан, нарачување на истиот оброк, одење во истиот кино, гледање на истата серија на Нетфликс итн.

Ако вашето време е навистина толку ограничено, зошто не правите нешто во што ќе уживате? Променете ја рутината и направете нешто што не сте го направиле досега. Паровите треба да прават нешто што ќе ги натера да ја напуштат удобната зона и да стекнат заедничко искуство, а тоа може да биде каква било нова авантура.

2. Интимноста значи да останете љубопитни

Кога барате интимност во врската, мора да бидете постојано љубопитни за партнерот, што доаѓа само со сознанието дека никогаш нема да знаете сè за него. Партнерот секогаш ќе има нови мислења и желби што ќе ве изненадат. Вие мора да бидете подготвени да го прифатите тој концепт и да бидете подготвени да продолжите да ги откривате слоевите.

Ако мислите дека го познавате вашиот партнер, тогаш станува збор за блискост. Никогаш не можете целосно да го познавате вашиот партнер, но можете да се запознаете подобро себеси во присуство на вашиот партнер. На тој начин можете да ја зацврстите вашата страст и да го откриете партнерот на нови и возбудливи начини.

3. Блискоста е рутина, дури и во спалната соба

Да знаете како да ја разгорите страста и да знаете во што ужива партнерот во текот на сексот се едни од главните придобивки на долгорочната врска. Но, сексот лесно станува здодевен и монотон, па може да се чувствувате како одново да го слушате истиот албум.

Одличниот секс бара промена на работите. Со други зборови, ако ја имате целата куќа, искористете ја целата куќа, играјте улоги, пробајте неколку нови играчки и сл.

4. Интимноста ги потврдува вашите сопствени желби

Многу често, во бракот, едниот партнер ги загрозува сопствените интереси или желби во корист на одржувањето статус кво. Тоа не мора да се однесува само на сексот. Може да биде хоби, вештина што сакаат да ја научат, место што сакаат да го посетат. Ако нивната желба се заканува на удобната зона што ја граделе двајцата партнери, многу луѓе имаат тенденција да ја потиснат.

Интимноста значи да останете свои бидејќи вашите интереси, потреби и желби се важни. Интимноста значи да се договорите со парнтерот дека вашите желби ќе бидат целосно изразени и дека ќе се потрудите да ги остварите тие желби.

5. Блискоста значи да ги задржувате фантазиите во себе

Секој има сексуални фантазии, но повеќето од нив се потиснати. Повеќето луѓе ги задржуваат сексуалните фантазии само за себе бидејќи се плашат дека ќе предизвикаат стресни ситуации ако ги споделат своите фантазии со партнерот и мислат дека партнерот ќе го сфати тоа лично.

6. Интимноста ви дозволува да ги остварите вашите фантазии

Ако тоа за што фантазирате не вклучува нешто штетно или нелегално, тогаш споделувањето на тие фантазии може да биде само позитивна работа.

Споделувањето на фантазијата може да отвори нови можности за вас. А, ако сакате да имате исполнета, негување и инспиративна врска, тоа ќе го постигнете ако заедно се согласите да ги правите работите што ги сакате.

Прочитајте што треба да знаете ако вие сте оптимист, а партнерот е песимист.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар