Ќофтиња од тиквички и маскарпоне

Ќофтиња од тиквички и маскарпоне

Доколку не знаете што да направите денес за јадење, имаме одличен рецепт за вас. Направете ги овие ќофтиња од тиквички и маскарпоне сирење кои се одлични за ручек или за вечера. Една порција содржи 345 калории, а за подготовка ви требаат 35 минути. Рецептот е за 8 порции.

Ќофтиња од тиквички и маскарпоне

Потребни состојки:
  • 3 тиквички
  • 2 јајца
  • 4 лажици грчки јогурт
  • 2-3 лажици брашно
  • Млад кромид
  • 1-2 чешниња лук
  • 2-3 лажици масло
  • Маскарпоне сирење
  • Лимонова кора
  • Сол и бибер
Начин на подготовка:

Измијте ги тиквичките и отсечете им го врвот. Изрендајте ги и добро исцедете ја водата од нив. Ренданите тиквички измешајте ги со јајцата, 2 лажици од јогуртот, брашното и еден млад сечкан кромид. Зачинете по вкус со сол и бибер и додадете го лукот.

Маслото загрејте го во тава. Од смесата направете ќофтиња, па пржете ги од двете страни додека не добијат златно-кафена боја. Исцедете ги од вишокот масло.

Маскарпонето измешајте го со остатокот од јогуртот. Зачинете по вкус со сол и бибер и додадете малку лимонова кора.

Распоредете ги ќофтињата на чинија. Украсете со кремот од маскарпоне сирење и уште малку рендана лимонова кора. За уште подобра декорација, насечкајте малку власец одозгора.

Ќофтињата можете да ги направите и со друг зеленчук, на пример со рендан компир во комбинација со рендан морков и кромид.

Уште еден предлог за ручек: Полнети модри патлиџани


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар