Предлог за ручек: Полнети модри патлиџани

Предлог за ручек: Полнети модри патлиџани

Заменете го стандардниот ручек со брз, а креативен оброк!

predlog-za-ruchek-polneti-modri-patlidzhani-kafepauza.mk

Потребни состојки:
 • 4 модри патлиџани
 • 100 грама ориз
 • 1 морков
 • ½ помала главица целер
 • 2 домати
 • 100 грама моцарела
 • 100 грама шунка
 • 2 дл супа од коцка
 • 3 лажици масло
 • Мешавина од зачини, бибер
Начин на подготовка:
 1. Измијте ги модрите патлиџани, исечете ги надолжно и издлабете им ја средината. Потоа кратко бланширајте ги во солена вода, па извадете ги и исцедете им ја вишокот вода.
 2. Морковот и целерот излупете ги и изрендајте ги на крупно ренде, а доматите, шунката, моцарелата и извадената средина од модрите патлиџани насецкајте ги на коцки.
 3. Во тефлонско тенџере на малку масло пропржете ги морковот и целерот, па додадете ги средината од модрите патлиџани, доматите и оризот и динстајте повремено налевајќи супа, сè додека сите состојки не омекнат.
 4. Во издинстаната смеса додадете ги моцарелата и шунката и зачини по вкус, па со неа наполнете ги модрите патлиџани.
 5. Полнетите модри патлиџани ставете ги во намасленета тава, пикнете ги во загреана рерна на 200 степени Целзиусови и кратко потпечете ги.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар