Киндер бајадера

Киндер бајадера

Вкусен десерт, погоден за секој ден

Киндер бајадера

Потребни состојки за црниот крем:
  • 150 г шеќер
  • 100 мл вода
  • 50 г чоколадо за готвење
  • 125 г маргарин
  • 150 г мелени бисквити
  • 150 г мелени ореви
Потребни состојки за белиот крем:
  • 125 г маргарин
  • 200 г млеко во прав
  • 200 г шеќер
  • 50 мл вода
Начин на подготовка:

За подготовка на црниот крем, најпрво ставете ја водата на оган и во неа додадете ги шеќерот, чоколадото и маргаринот. Откако ќе добиете хомогена смеса, во садот додадете ги мелените бисквити и оревите. Земете една тава, обложете ја со проѕирна фолија и сипете ја смесата, распоредувајќи ја рамномерно.

За подготовка на белиот крем, на оган ставете ги водата и шеќерот и постојано мешајте, дур не добиете густ шербет. Во друг сад со миксер убаво помешајте ги маргаринот и млекото во прав и пополека почнете да го додавате шербетот, притоа мешајќи со миксерот. Белиот крем веднаш додадете го врз црниот, рамномерно распределен.

За декорација, можете да стопите уште 20 грама чоколадо и да ги истурите врз белиот дел од бајадерата. Откако бајадерата убаво ќе се олади, исечете ја на коцки и уживајте во нејзиниот вкус.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар