Како навистина изгледа животот со анксиозност?

Како навистина изгледа животот со анксиозност?

Анксиозноста има една цел – да ги уништи луѓето. За жал, понекогаш успева во тоа. Анксиозноста може да ви ја „украде“ способноста за дишење и да ве парализира. Но понекогаш таа може да ве уништува и без да знаете што се случува. Анксиозноста не е секогаш очигледна преку симптоми како тешкотии со дишењето.

Како навистина изгледа животот со анксиозност?

Понекогаш анксиозноста е кај личност која само седи

Ова е личност која изгледа како да мечтае кога всушност страда од својот кошмар. Анксиозноста не се гледа секогаш однадвор, дури и ако ви се руши целиот свет. Таа е составена од брзи мисли и ирационални стравови кои се трупаат во вашиот мозок. Не можете да ја видите освен ако не влезете во главата на таа личност.

Понекогаш тоа е личност која се расправа со луѓето што ги сака

Ова однесување и расправање е поради гнев. Десет минути подоцна им е жал за зборовите што ги кажале, а вината што ја чувствуваат е огромна. Анксиозноста е постојано поставување на прашањето „Што ако?“ и постојано замислување на најлошите сценарија сè додека не се убедите дека само тие имаат смисла.

Понекогаш тоа е параноична личност кога нема причина за тоа

Анксиозноста е трчање до дома за да ја исклучите рерната, иако веќе е исклучена. Тоа е проверување повеќепати дека автомобилот е заклучен пред да се убедите во тоа. Таа е анализирање на секој збор што го кажал некој и постојаната грижа дека сите ве мразат. Анксиозноста е размислување за сите разговори што сте ги имале и стравот дека сте кажале нешто погрешно.

Понекогаш тоа е личност која ја брка љубовта наместо да ѝ дозволи да ѝ помогне

Анксиозноста е верување дека не заслужувате љубов, па дури и заборавате да се сакате самите. Тоа е страв дека ќе ги изгубите сите околу вас. Тоа е верување дека некои работи се премногу добри за да бидат вистинити и тоа е чувство на страв кога сите околу вас се среќни. Тоа е чекање на следната катастрофа, иако сè во ред.

Понекогаш анксиозноста не се гледа, но секогаш се чувствува

Дури и во најсреќните моменти, анксиозноста е присутна. Понекогаш анксиозноста е отежнато дишење, но понекогаш е и насмевка. Понекогаш тоа е личност која зборува со голема група луѓе, понекогаш тоа е личност кој ја покажува својата страст и создава неверојатна уметност. Анксиозноста ги напаѓа и луѓето кои најмалку очекувате.

Понекогаш анксиозноста ги преплашува сите околу нас додека се бориме за воздух, но понекогаш не се ни познава, па дури и најблиските не можат да кажат што се случува. Токму поради ова, анксиозноста е најголемиот уништувач од сите.

Погледнете како изгледа анксиозноста низ неколку моќни фотографии.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар