Како да ја пораснете вашата брада дури и ако тоа ви изгледа невозможно?

Како да ја пораснете вашата брада дури и ако тоа ви изгледа невозможно?

Традиционално, брадите се симбол за мажественост, моќ, сила и мудрост. Но обидувајќи се да ја пораснат својата брада, многу мажи на почетокот се соочуваат со чешање и се откажуваат. Доколку ја пораснат, неправилната нега прави брадата да изгледа запуштено. Ако се обидувате да ја пораснете вашата брада, можеби овие совети ќе ви се најдат.

1. Правилото од 4 недели

Како да ја пораснете вашата брада дури и ако тоа ви изгледа невозможно?

Првата и најтешка фаза, односно првите 4 недели, бара најмногу трпение. Во овој период чешањето е најсилно и многу мажи се откажуваат и се бричат. Брадата го достигнува својот „полн потенцијал“ по еден месец, па потребно е само да издржите.

2. Не ја заборавајте вашата кожа

Како да ја пораснете вашата брада дури и ако тоа ви изгледа невозможно?

Ако сте ги издржале четирите недели, време е за нега на вашата кожа. Важно е редовно да ја чистите брадата, да ги отстранувате мртвите клетки со пилинг за да го спречите зараснувањето на влакната и редовно да ја навлажнувате кожата.

3. Вежбајте редовно

Како да ја пораснете вашата брада дури и ако тоа ви изгледа невозможно?

Не е тајна дека редовното вежбање ја подобрува циркулацијата на крвта, која пак има позитивно влијание на растот на влакната, како и на нивниот квалитет. Покрај тоа, вежбањето го поттикнува лачењето на тестостеронот кој придонесува во здравјето на фоликулите на влакната.

4. Избегнувајте стрес

Како да ја пораснете вашата брада дури и ако тоа ви изгледа невозможно?

Колку изненадувачки и да звучи, стресот има негативно влијание на вашата брада. Причината е што кога сте под стрес, вашето тело го лачи хормонот кортизол кој го намалува лачењето на тестостерон. Покрај тоа, кога сте под стрес крвните садови се стегаат, па хранливите материи од крвта потешко стигнуваат до фоликулите на влакната.

5. Внимавајте на исхраната

Како да ја пораснете вашата брада дури и ако тоа ви изгледа невозможно?

Здравата исхрана е важна и е од голема помош на сите. Но ако сакате густа брада, се препорачува да консумирате повеќе продукти со протеини. Исто така зголемете го внесот на јаткасти плодови, овошје со витамин Ц и јајца. Не заборавајте да пиете и доволно вода.

6. Земајте додатоци во исхраната

Како да ја пораснете вашата брада дури и ако тоа ви изгледа невозможно?

Додатоците кои содржат железо, цинк, бакар, витамини Б, Д и Е, како и магнезиум, можат да го поттикнат растењето на брадата. Бидејќи денес ретко ги внесуваме овие материи преку храната, препорачливо е да земате додатоци.

7. Користете масла

Како да ја пораснете вашата брада дури и ако тоа ви изгледа невозможно?

Користењето масла за брада е навистина корисно, особено ако сте на место со екстремни температури. Тенкиот слој масло ќе ѝ даде сјај на брадата и ќе ја заштити од оштетување. Најдобро е да одберете масло чија главна состојка е јојоба.

8. Редовно скратувајте ја и оформувајте ја брадата

Како да ја пораснете вашата брада дури и ако тоа ви изгледа невозможно?

Можете сами да ја скратувате брадата, или да одите на бербер. Задолжително направете го тоа после првите 4 недели. Потоа потстрижувајте ја на секои 2 до 3 недели, во зависност од тоа колку брзо ви расте. Немојте да ја потстрижувате брадата по туширање, бидејќи можете да скратите повеќе отколку што сакате.

9. Употребувајте балсам за коса

Како да ја пораснете вашата брада дури и ако тоа ви изгледа невозможно?

Не само што треба редовно да ја миете брадата со шампон, туку треба да користите и балсами и регенератори за коса. И ова ќе ви помогне да имате густа и сјајна брада. Нанесете го регенераторот по шампонот, оставете го да делува некое време, поминете низ брадата со прстите или со чешел и исплакнете.

Дознајте и каква брада ви одговара според формата на лицето.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар