Како да го отстраните бигорот: домашни методи за чистење на електричниот бокал за вода

Како да го отстраните бигорот: домашни методи за чистење на електричниот бокал за вода

Бигорот во бокалот нема да направи проблем ако го отстранувате барем еднаш месечно. Без разлика дали имате електричен бокал или обичен чајник, бигорот со текот на времето ќе се насобере на sидовите, а главната причина поради која тоа се случува е „тврдата“ вода. За жал, бигорот го расипува вкусот на кафето и чајот, па вреди да се отстранува редовно, на пр. еднаш месечно.

Како да го отстраните бигорот: домашни методи за чистење на електричниот бокал за вода

Истурете 1/2 чаша оцет и 1/2 чаша вода во бокалот. Зовријте ја течноста и оставете ја да отстои околу еден час. Не го отворајте бокалот некое време. Ако вашиот бокал има голем капацитет, може да ја зголемите количината на течност, особено ако бигорот е насобран во дебел слој по ѕидовите. По еден час, истурете ја водата со оцет. Наполнете го бокалот со чиста вода, зовријте ја и истурете ја. Повторете го ова 2-3 пати. Благодарение на ова, ќе се ослободите од непријатниот мирис на оцет.

Лимонска киселина

Ова е најлесниот, најбрзиот и најбезбедниот метод. Сè што треба да направите е да го наполните бокалот со вода, да додадете 5 лажици лимонска киселина, да оставите водата со лимон да проврие и да ја оставите да отстои цела ноќ. Утрината, едноставно истурете ја водата со лимонска киселина, наполнете го бокалот со чиста вода, повторно провријте ја и истурете ја. По ваквиот третман, бокалот ќе биде како нов.

Како да го отстраните бигорот: домашни методи за чистење на електричниот бокал за вода

Сода бикарбона

Користењето на сода бикарбона за отстранување на бигорот е добра идеја. Ставете во бокалот малку топла вода и истурете 2 лажици сода бикарбона на дното. Содата бикарбона ќе се справи дури и со подебел слој на бигор во електричниот бокал.

Кока-кола

Одамна се зборува дека за чистење на тоалетот најмногу помага Кока-колата. Оваа слатка течност успешно се справува со нечистотиите. Ако сакате да го отстраните бигорот, едноставно истурете Кока-кола, дополнете го бокалот со вода и зовријте ја течноста. Во оваа течност може да додадете и една лажица сода бикарбона.

Ако не верувате во овие домашни методи, можете да купите средство за отстранување бигор, на пр. во форма на вреќички за еднократна употреба и да го исчистите вашиот бокал.

Можеби сакате д дознаете и како само со овој производ треба да можете да ја отстраните мувлата од детската соба: Спречете го ширењето на отровни патогени бактерии!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар