Како да ги отстраните деформираните израстоци на стапалата?

Hallux valgus е најчестата коскена деформација во пределот на стапалата. Од неа страдаат сите народи и раси, а за најчести причинители се сметаат тесните обувки и високите потпетици. На нивното формирање може да влијаат и грипот, ангината, лошиот метаболизам, деформитетите на кичмата, лошата исхрана, гихтот и ревматските инфекции. Сепак, најмногу настануваат од неудобни чевли и затоа не е чудно што се јавуваат кај над 80% од жените и тоа во четвртата декада од животот. Фактор е и наследната компонента.

kako-da-gi-otstranite-deformiranite-izrastoci-na-stapalata-kafepauza.mk

Овој деформитет се манифестира со болка и воспалине кое се јавува како резултат на иритацијата од тесните чевли, а во понапредни случаи доаѓа и до деформација на останатите прсти.

Hallux valgus е прогресивна деформација која подразбира искривување на палецот на стапалото настрана или латерална девијација, поместување на првата метатарзална коска кон внатре и создавање на болни испакнатини на внатрешноста на стапалото на ниво на првиот метакарпофалангеален зглоб.

Овие испакнатини се вистински кошмар. Не само што е тешко да се најде соодветен пар обувки, туку и пречат, притискаат, жуљаат и болат, а пред сè даваат естетски неубав изглед на стапалото.

Можат да се отстранат со операција, но тоа е само привремено решение. Добрата вест е дека традиционалната медицина има ефикасни средства за решавање на овој проблем.

За почеток добро исчистете го организмот од наслаги на сол.

Чистење на организмот од сол

Навечер, 1 лажица сув ловоров лист прелијте со 300 мл вода и варете 5 минути (во емајлирано тенџере).

Потоа пресипете ја течноста во термос и оставете ја до наредното утро.

Утрото процедете ја течноста и пијте ја во текот на денот во мали голтки (не пијте ја целата одеднаш!)

Постапката повторувајте ја 3 дена постојано, подготвувајќи ја новата доза секоја вечер.

По 7 дена пауза, повторно пијте 3 дена. Третманот повторете го после 6 месеци.

Немојте да се изненадите ако имате честа потреба за мокрење, тоа е знак дека солта во организмот почнала да се чисти, а тоа по малку ќе го иритира мочниот меур. Резултатот ќе го почувствувате после 10 дена. Ќе ви се појави чувство на олеснување во целото тело и ќе ви поминат болките во зглобовите.

Овој рецепт е ефикасен и за разбивање на камења во жолчката и нивно претворање во песок.

Лековита смеса против коскени деформации на стапалата

Овој начин на лекување трае околу 2 месеци и деформациите на нозете потоа ќе исчезнат во целост.

Земете 5 големи суви ловорови листови, иситнете ги и врз нив налијте 100 мл 96% алкохол.

Оставете да отстои една недела, а потоа процедете.

Добиената смеса премачкувајте ја на издадените места, но пред тоа треба да ги затоплите нозете во топла вода (3 л вода и 1 лажица сода бикарбона).

Потоа избришете ги нозете, премачкајте ги и облечете кратки памучни чорапи и лежете.

Елиминирање на болките

Јод со аспирин

Одлично средство за ослободување од болните деформитети, зглобовите и други израстоци е комбинацијата од јод и аспирин.

Иситнете 5 таблети аспирин или андол (од 200 мг) и ставете 10 мл јод.

Промешајте додека аспиринот не се раствори во јодот и не постане безбоен.

Со овој премаз мачкајте ги болните места секоја вечер. Потоа задолжително затоплувајте ги во текот на ноќта. Многу брзо ќе забележите позитивен ефект.

Сапун и јод

Обичниот сапун ги ублажува болките и воспаленијата на деформираните коски на стапалата.

Изрендајте сапун, нанесете на болното место и добро измасирајте. Измијте ги нозете, исушете ги и направете мрежа од јод: натопете стапче за уши во јод па преку израстоците нацртјате мрежа од јод. Тоа е мрежа од вертикални и хоризонтални линии, со квадратчиња на раздалеченост од околу 1 см. Вака намачканиот јод најдобро се апсорбира. Треба да дозволите јодот да се исуши на кожата, па тек потоа да облечете чорапи.

Лекувањето трае 30 дена.

Лимон и јод

Израстоците можете да ги мачкате со смеса од лимонов сок и јод во исти количини, што исто така е ефикасно и за „петниот трн“.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар