Како да дадете одредени сигнали со приборот за јадење кога јадете во ресторан?

Многумина од нас не израснале по ресторани и свечени прослави каде би можеле добро да го совладаме ресторанскиот бонтон од мали нозе.

Како да дадете одредени сигнали со приборот за јадење кога јадете во ресторан?

Ако секогаш се прашувате каде треба да ги ставите виљушката и ножот кога ќе завршите со јадење за да знае оној кој ве служи дека не планирате да јадете повеќе, еве го краткиот и едноставен водич, кој може да ве поштеди од непријатни ситуации. Па, наместо силно да се фатите за чинијата кога келнерот ќе посегне по неа, културно сигнализирајте му дека само паузирате до следниот залак.

Како да дадете одредени сигнали со приборот за јадење кога јадете во ресторан? Како да дадете одредени сигнали со приборот за јадење кога јадете во ресторан? Како да дадете одредени сигнали со приборот за јадење кога јадете во ресторан? Како да дадете одредени сигнали со приборот за јадење кога јадете во ресторан? Како да дадете одредени сигнали со приборот за јадење кога јадете во ресторан?


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Riki Reply

  bontonov ne e tocen

 2. angel Reply

  ova ne e tocno

 3. Balea Reply

  e aj sea odma sea najdoa nekoi da mrcat..pa stajte nekoj link so “tocni ” podatoci… za mene ova si e tocno 🙂

 4. brod Reply

  Ima razlika od americki i evropski 🙂

Остави коментар