Иберис - отпорен цвет на кој не му пречи ниту температура од -15 Целзиусови степени

Иберис – отпорен цвет на кој не му пречи ниту температура од -15 Целзиусови степени

Ова растение во облик на грмушка расте од 10 до 30 центиметри во висина и до 40 центиметри во ширина, а неговите темнозелени лисја се триаголни и долги од 2 до 5 центиметри. Ова цветно растение кое потекнува од Јужна Европа често се користи како украсна градинарска грмушка поради своите цветови.

Иберис - отпорен цвет на кој не му пречи ниту температура од -15 Целзиусови степени

Ова растение е и љубител на топлина и е отпорно на мраз. Сепак, како украсно растение е особено популарно во пролет кога може да се види како виси над карпи и ѕидови.

Најмногу цвета во текот на пролетните и летните месеци кога е впечатливо поради белите цветови. Тогаш тоа ќе ви се заблагодари со убави цвеќиња за вниманието што му го дадовте.

Ако се одгледува во градина, можеби ќе му треба лесно кастрење по цветањето, а во текот на есента и раната пролет не треба да правите ништо.

Ако го пресадувате, треба да избегнувате тешки глинени почви што остануваат влажни во зима.

Може да преживее температура до -15 Целзиусови степени. За отворање на цветот, потребен му е период на ладно време, односно најмалку осум до десет недели на просечна температура од 5 Целзиусови степени.

Иберис - отпорен цвет на кој не му пречи ниту температура од -15 Целзиусови степени

Иберис - отпорен цвет на кој не му пречи ниту температура од -15 Целзиусови степени

Иберис - отпорен цвет на кој не му пречи ниту температура од -15 Целзиусови степени

Иберис - отпорен цвет на кој не му пречи ниту температура од -15 Целзиусови степени

Иберис - отпорен цвет на кој не му пречи ниту температура од -15 Целзиусови степени

Иберис - отпорен цвет на кој не му пречи ниту температура од -15 Целзиусови степени

Погледнете кои растенија може да ги користите за празнично украсување на домот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар