Гурмански супер сендвич

Огромен сендвич кој може да најаде повеќемина

Гурмански супер сендвич

Потребни состојки:
 • половина мек леб, може чијабата
 • 500 грама зелени малсинки
 • 300 грама црни маслинки
 • 100 грама ситно исечкан црвен кромид
 • 4 истолчени чешниња лук
 • 2 моркови
 • 250 мл маслиново масло, плус 3 супени лажици
 • 70 грама вински оцет
 • 200 грама шунка
 • 200 грама чајна салама
 • 200 грама кашкавал
 • малку магдонос и оригано

Гурмански супер сендвичГурмански супер сендвичГурмански супер сендвич

Начин на подготовка:
 1. Извадете ги семките од маслинките, а потоа ситно исечкајте ги. Ставете ги во поголем сад заедно со исечканиот кромид, истолчениот лук, морковите, магдоносот, ориганото, винскиот оцет и 250 мл маслиново масло.
 2. Пресечете го лебот хоризонтално на половина и издлабете го малку од внатрешниот дел. И двете страни намачкајте ги со три супени лажици маслиново масло.
 3. Потоа во издлабениот дел на лепчињата распоредете ја мешавината која претходно ја приготвивте.
 4. Наредете ги шунката, чајната салама и кашкавалот, исечете го огромниот сендвич на 4-6 парчиња и послужете.

Гурмански супер сендвичГурмански супер сендвич


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар