Градинарска салата на скара

Пеколните горештини се како измислени за добра дружба во двор под дебела сенка. Во таква атмосфера скарата е неизбежна. Изненадете ги пријателите со едноставно подготвена салата на скара. Тој вкус на зеленчукот допрен со ќумур ќе ù даде посебен шмек на салатата.Градинарска салата на скараПотребно е:

  • 1 главица марула
  • половина портокалова бабура
  • половина жолта бабура
  • половина главица кромид
  • 10-12 чери домати
  • 1 краставичка
  • 60 г тостирани пињоли
  • 80 г сланина, исечкана на коцки

Подготовка: Исечете ги на поголеми коцки бабурите и кромидот и набоцкајте ги на стапчиња за скара.Градинарска салата на скара Печете ги на скара додека да се карамелизира кромидот и да омекнат пиперките.Градинарска салата на скара Марулата исечете ја на крупни парчиња, доматите на половинки и краставичката на тркалца.Градинарска салата на скараТостирајте ги пињолите и пропржете ја сланината.Градинарска салата на скараСите состојки ставете ги во длабока чинија за салата, заедно со кромидот и пиперките на скара. Зачинете со сол, бибер, маслиново масло и оцет по вкус.Градинарска салата на скараНа крај, не заборавајте да си направите мохито од ананас на скара.

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар