Готов за помалку од 10 минути: Вкусен француски десерт без брашно

Готов за помалку од 10 минути: Вкусен француски десерт без брашно

Денес ви споделуваме рецепт за pot de crème, француски десерт за чија подготовка ви се потребни само десет минути!

Готов за помалку од 10 минути: Вкусен француски десерт без брашно

Потребни состојки:

  • 170 грама квалитетно црно чоколадо
  • 475 милилитри слатка павлака
  • 3 жолчки
  • 1/8 лажичка сол
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 45 грама шеќер (по желба)

Начин на подготовка:

1. Исечкајте го чоколадото и ставете го во блендер.

2. Во тенџере на средна температура измешајте ги павлаката, кремот, жолчките, шеќерот и солта во тенџере на средна температура, мешајќи да се соединат состојките. Тргнете ја смесата настрана пред да почне да зоврива.

3. Топлата смеса истурете ја во блендерот со чоколадото, додадете ја ванилата и мешајте додека смесата не се изедначи. Истурете ја смесата во чаши за десерт и оставете ја да отстои во фрижидер 6-8 часа.

4. Оставете ги чашите на собна температура околу 10 минути пред да ги послужите. На здравје!

Откако го прочитавте напиот денешен предлог, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за вкусен и едноставен чоколаден колач без брашно.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар