Глог – Данско варено вино

Глог – Данско варено вино

Пијалак од северот на Европа кој ќе ве затопли во студените денови

Глог – данско варено вино

Потребни состојки:
  • 750 мл црвено вино
  • една кора од портокал
  • едно до две стапчиња цимет
  • 80 грама суво грозје
  • 80 грама излупени бадеми
  • 10 зрна кардамон
  • 5 каранфилчиња
  • 4 лажици мед
  • 250 мл бренди
  • 250 мл порто вино
Начин на подготовка:

Во тава на оган ставете ги виното, кората од портокал, бадемите, сувото грозје, циметот, кардамонот и каранфилчињата. Оставете ги тивко да крчкаат барем триесетина минути. Треба да излегуваат мали меурчиња, но не и премногу да испарува смесата. Потоа процедете ја течноста за да ги отстраните зачините, додајте ги портото и брендито во неа и сервирајте.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар