Фритата на индиски начин со само 300 калории

Доколку сте обожаватели на интересни комбинации на вкусови, тогаш сигурно ќе сакате да го пробате овој рецепт. Ако дополнително сте љубители и на индиската зачинета храна, ова е одличен начин да ги приготвите јајцата. Најдоброто од сè е што овој оброк има само 300 калории, па е одличен доколку внимавате на вашата фигура.

Фритата на индиски начин со само 300 калории

Потребни состојки:
  • 3 белки
  • 2 лути пиперки
  • Прстофат сол и бибер
  • Прстофат кари
  • 1 зелена пиперка
  • 1 кромид
  • Коријандер
  • 1 домат
Начин на подготовка:

Во сад изматете ги белките, а потоа додајте ги ситно исечканите лути пиперки. Додајте бибер и сол по вкус и малку кари.

Во јајцата додајте ги и исечканата зелена пиперка и кромидот. За подобар вкус, додајте и малку коријандер. На крај додајте го доматот и изматете ја смесата.

На тава за пржење загрејте малку маслиново масло. Ставете ги јајцата и пржете неколку минути додека смесата не стане тврда. Потоа превиткајте го омлетот на половина и пржете уште неколку минути од двете страни.

Пробајте ја и оваа превкусна фритата со зеленчук и сирење.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар