Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Лето без изгореници е исто како утописка бајка со среќен крај.


Изгорениците кои се појавуваат на кожата, можат многу брзо да поминат со помош на неколку етерични масла. Дури и ако редовно користиме крема за заштита и седиме под сенка, сепак сончевите зраци можат да ја изгорат кожата. Во такви ситуации, етеричните масла можат да помогнат во смирување на изгорениците и притоа да ја регенерираат оштетената кожа.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Лаванда

Етеричното масло од лаванда има многу позитивни лековити ефекти. Составот на ова есенцијално масло ја дезинфицира кожата и делува противвоспалително при што се забрзува процесот на зараснување и регенерација.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Пеперминт

Етеричното масло од пеперминт ја лади и освежува кожата. Тоа овозможува моментално олеснување на болката, ја омекнува кожата и го спречува нејзиното понатамошно сушење. Може да се примени директно на изгорениците.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Камилица

Етеричното масло од камилица се смета за одличен лек за изгореници, бидејќи содржи голема количина антиоксиданти. Ова масло се користи за најразлични проблеми со кожата, од изгореници до рани. Има антиинфламаторни и антибактериски својства, ја омекнува кожата и го забрзува процесот на заздравување на раните.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Еукалиптус

Етеричното масло од еукалиптус, исто така лади и има антиинфламаторно дејство. По употреба веднаш започнува процесот на регенерирање на кожата. Поради своите антибактериски својства ја штити кожата од можни инфекции.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Пелагонија

Етеричното масло од пелагонија се користи за најразлични кожни проблеми, како и за ублажување на изгореници. Неговиот антибактериски состав ја олеснува болката и го забрзува процесот на регенерација на кожата.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Прочитајте и како да ги излечите нарушувањата на тироидната жлезда со помош на неколку етерични масла.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент по Македонски јазик и книжевност. Кога не пишува - чита, и обратно. Сигмунд Фројд, нејзините миленичиња, цртани, Фреди Меркјури, стари предмети и Мото ГП.

Поврзани содржини

Остави коментар