Едноставно и вкусно предјадење: Мафини со тиквички

Сезоната на тиквички е во полн ек. Искористете го овој здрав зеленчук за новото, летно мени.

Едноставно и вкусно предјадење: Мафини со тиквички

Потребни состојки:

  • 2 тиквички
  • 10 лажици брашно
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 3 лажици гриз
  • 2 лажици масло
  • 50 грама ситно сечкани пиперки
  • 2 јајца
  • 60 грама кашкавал
  • малку магдонос

Начин на подготовка:

Изрендајте ги тиквичките, посолете, додајте ги јајцата и измешајте ја смесата. Потоа, додајте ги маслото, пиперките и кашкавалот и продолжете да мешате. Додајте ги содата бикарбона, гризот и брашното и соединета ја смесата. На крајот, додајте го магдоносот. Распоредете ја смесата во калап за мафини и печете 20 минути на температура од 200 °С. Откако мафините ќе бидат готови, можете да посипете со пармезан по желба.

Погледнете го и овој рецепт за вкусен куглоф со цреши.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар