Едноставни трикови како да ја продолжите свежината на вашите зачини

Едноставни трикови како да ја продолжите свежината на вашите зачини

Повеќето зачини се свежи кратко време, но постојат трикови што ќе ви помогнат да ги користите многу подолго. Постои разлика помеѓу начинот на одржување на тврдите и на меките зачини.

Едноставни трикови како да ја продолжите свежината на вашите зачини

Свежите зачини им даваат богата ароми и вкус на вашите јадења, но нивниот екстремно краток животен век често ги мами и најискусните готвачи, па се сушат уште пред да ги искористите.

Но, не е исто со сите зачини. Тврдите зачини (со дрвени дршки), како мајчина душица и рузмарин, се чуваат поинаку од меките зачини, како магдонос, нане или босилек.

Меките зачини треба да се стават исправени во чаша исполнета со 2,5 см вода веднаш по купувањето и да се чуваат во фрижидер.

Тврдите зачини ќе траат многу подолго ако ги завиткате во влажна кујнска хартија и ги чувате во кеса.

Друг трик е да ги исечкате зачините на мали парчиња и да ги замрзнете во калап за коцки мраз. Кога готвите, само ставете коцка мраз со зачини во садот. Ако не сакате храната да стане многу водникава, може да ги замрзнете зачините и во стопен путер или во маслиново масло.

Ако сакате зелената салата да остане зелена и крцкава подолго, треба да ја чувате во тегла што може херметички да се затвори и да ја ставите во фрижидер.

Прочитајте како најдобро да ги искористите зачините што ги имате дома.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар