Едноставен трик за омекнување на џемперот што ве боцка

Едноставен трик за омекнување на џемперот што ве боцка

Сигурно барем еднаш ви се случило да се заљубите во џемпер на прв поглед и потоа да се разочарате кога се сфатите дека е неудобен. Непријатниот бодеж на одредени плетива е непосакуван и никој не би требало да го трпи. За среќа, постои решение и за тоа.

Според модните експерти, џемперот може да се омекне на сличен начин како и косата.

Најпрво треба да го превртите наопаку, а потоа да го ставите во мешавина од студена вода и неколку лажици алкохолен оцет. Оставете го да отстои потопен околу 15 минути. Потоа исцедете го и додека уште е мокар нанесете на него регенератор за коса и добро втријте го во секој сантиметар од него.

По 30-тина минути измијте го со студена вода и внимателно исцедете го. Оставете го да се исуши на рамна површина, па ставете го во пластична кеса со патент и оставете го да отстои во замрзнувачот преку ноќ.

Тоа е тоа. Вашето омилено плетиво ќе биде поудобно и помеко од кога било порано, па ќе можете да го носите без страв од непријатните боцки.

Омилено зимско дуо: Мини здолниште и голем, топол џемпер!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар