Едноставен трик со чија помош ќе ги отстраните митесерите засекогаш!

Митесерите се здодевни, а понекогаш и болни. Скапите средства за чистење на лицето се само привремено решение и не можат да се рамнат со природните методи, а овој е токму еден од нив. Сѐ што ви е потребно е лимон, сол и топла вода. Овој метод е многу покорисен од што било што може да се купи во продавница, а вашите митесери нема да се вратат, барем не подолго време.

0-ednostaven-trik-so-chija-pomosh-kje-gi-otstranite-miteserite-zasekogash-kafepauza.mk

Потребни состојки:
  • 1 лажичка морска сол
  • ½ лажичка лимонов сок
  • 1 лажичка топла вода
Начин на подготовка:

Во мал сад помешајте ги сите состојки. Нанесете ја смесата на целото ваше лице, а поголема количина нанесете на местата каде што имате митесери. Земете топла водена крпа и полека втривајте ја смесата на кожата со помош на кружни движења. На тој начин масирајте ја кожата околу 5 минути. Ако почне да се лади, повторно загрејте ја крпата со топла вода.

Мешавината треба да стои на лицето уште 5 минути, а потоа да се измие со што е можно поладна вода. Можеби ќе треба да ја повторите постапката уште неколку пати во рок од една недела, но потоа со сигурност ќе се спасите од митесерите и ќе спречите нивно повторно појавување.

Зошто е делотворно?

Солта е антибактериско средство кое помага во чистењето и отворањето на порите. Лимоновиот сок содржи лимонска киселина која помага во борбата против бактериите и на тој начин ја чисти кожата. Топлата вода исто така помага при отворањето на порите. Сите заедно формираат нешто како хемиски пилинг, но не е ни приближно лошо како што звучи. Баш напротив, тоа е многу здраво и корисно за вашата кожа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Живее за добра книга и дише преку пишаниот збор. Кога би можела, цел живот би патувала, би читала и би гледала филмови. Вљубеник во фотографијата и класиката. Оптимист и поборник за љубов. Модата е нејзиниот начин да го изрази своето мислење и став. Животот за неа е уметност, филозофија и добра храна.

Поврзани содржини

Остави коментар