Два сигурни начини на кои за 5 секунди може да одредите дали елката која ја купувате е свежа

Два сигурни начини на кои за 5 секунди може да одредите дали елката која ја купувате е свежа

За да не ви се случи и овој Божиќ игличките од природната елка да ви се изронат за само неколку дена, стручните лица откриваат како да откриете дали елката која ја купувате е свежа, но и како да изберете совршена елка за вашиот дом.

Два сигурни начини на кои за 5 секунди може да одредите дали елката која ја купувате е свежа

Смреките и елките се дрвцата кои најчесто се користат за празнично украсување, но може да се користат и други видови дрвја. Такви се  оние кои имаат зашилени и тврди иглички. Смреките се доста погодни затоа што имаат релативно цврсти гранки на кои може да закачувате и потешки лампиони.

Изгледот на игличките е најважен

Во последните неколку години, кавкаските елки станале сè попопуларен избор. Овие дрвја се карактеризираат со сјајна темнозелена боја и раширени иглички. Тие имаат полн хабитус и симетрична форма.

Долгоиглестите елки, пак, има поретки гранки и долги украсни иглички, симетричен хабитус и пријатна арома.

5 совети како правилно да ја изберете вистинската новогодишна елка

Пред да купите елка, треба да изберете соодветна место каде таа ќе стои, а се препорачува тоа да биде што подалеку од изворот на топлина бидејќи сушењето е причина за отпаѓање на игличките. Неопходно е да се измери висината на таванот за да знаете колку висока елка да изберете.

Немојте да чекате до последен момент за да изберете совршено дрвце и обрнете внимание на носивоста на гранките, бојата на игличките и дебелината на стеблото кое треба да го собере во вашиот багажник.

Изберете ја вашата новогодишна елка барем неколку дена пред празниците и проверете дали дрвото е свежо со нежно минување низ игличките со раката. Тие не треба да отпаѓаат, гранчињата треба да бидат флексибилни и да не се толку кревки.

Во меѓувреме чувајте ја елката на заштитено и ладно место. Неопходно е да го наводнувате дрвото. Пред да го засадите, не заборавајте да го искастрите дното 2-3 см од стеблото, за тоа да може полесно да се наводнува.

За да избегнете опасност од запалување, проверете ги сите електрични украси. Кога ќе го засадите дрвото, редовно наводнувајте го затоа што ако нема доволно вода многу лесно може да му отпаднат игличките.

Сега можеби се прашувате дали цел живот погрешно ги ставате сијаличките на елката: Погледнете како да не се заплеткаат.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар