Домашна пита со овошје

Домашна пита со овошје

Оваа сочна и слатка пита оди одлично со првото утринско кафе, но уште подобро со второто или третото.

Домашна пита со овошје

Потребни состојки:
 • 4-5 јајца
 • 200 грама маргарин
 • 100-200 грама шеќер во прав
 • 1 прашок за печиво
 • Кора од лимон
 • 1 ванилин шеќер
 • 400 грама брашно
 • 1 шолја млеко
 • 600 грама рендани јаболка
 • Шеќер за јаболката по желба
 • 100 грама мелени ореви
 • 200 грама замрзнати малини
 • Малку цимет
Начин на подготовка:

Изматете ги јајца со шеќерот, а потоа додајте го омекнатиот маргарин и мешајте додека не се направи пена. Додајте ја кората од лимон, брашното со прашокот за печиво, ванилиниот шеќер и околу 150 милилитри млеко. Добро измешајте ги состојките.

Изрендајте ги јаболката и ставете шеќер по желба. Потоа додајте малку цимет и мелени ореви.

Премачкајте ја тавата за печење со масло, а потоа посипете ја со брашно. Ставете половина од тестото, а врз него половина од малините и ренданите јаболка. Потоа повторно додадете од малините и остатокот од тестото. Печете на 200 степени, околу 40-50 минути.

Доколку немате многу искуство со правење слатки, пробајте го овој едноставен рецепт за почетници за лажна пита од јаболка.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар