Доколку вашето домашно милениче го прави ова, веднаш однесете го на ветеринар!

Како сопственици на миленичиња, нашата должност е да бидеме запознаени со различните знаци на опасност кои ни ги покажуваат нашите влакнести пријатели. Постојат знаци кои се полесни за забележување, додека пак некои се потешки. Но, еден од најсериозните индикации за болест најчесто поминува незабележано од страна на повеќето сопственици. Со препознавање на овој симптом, големи се шансите дека ќе го спасите животот на вашето куче или маче. Дали некогаш сте ги виделе тие да прават нешто слично на ова?

Доколку вашето домашно милениче го прави ова, веднаш однесете го на ветеринар!

Станува збор за однесување во кое миленичето усвојува компулсивна тенденција да ја потпира својата глава на цврст објект и да стои така подолго време. Ова се нарекува притискање на главата.

Притискањето на главата може да биде симптом за различни болести, но најчесто е показател на оштетување на нервниот систем или труење предизвикано од проблеми со црниот дроб. Тоа исто така може да биде предизвикано од тумори, повреди на мозокот, труење или мозочен удар. Токму затоа доколку вашето милениче ги покажува овие знаци, многу е важно да го однесете веднаш на ветеринар.

Исто така обидете се да правите разлика помеѓу притискањето на главата и галењето со главата, што се случува кога вашето куче или мачка сака да ви покаже љубов.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар