Добро утро: Оригинални предлози за здрав појадок

Добро утро: Оригинални предлози за здрав појадок

Во продолжение ќе пронајдете два предлога за оригинален појадок. Доколку денес веќе сте појадувале, тогаш утрешниот ден е вистинското време за да ги испробате овие два рецепти. Започнете го денот со здрав и лесен појадок!

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Појадок во тегла

Навечер, пред да одите во кревет, измешајте неколку состојки во некоја тегла, а наутро кога ќе се разбудите ќе имате веќе подготвен појадок.

Најпрво подгответе ја основата, на тој начин што во теглата ќе ставите:

  • 35 грама овесни снегулки
  • 1 лажичка мелено ленено семе
  • 80 милилитри млеко по избор
  • 85 грама грчки јогурт

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Потоа, врз основата ставете ги вашите омилени вкусови. Ви предлагаме вкусови кои можете да ги комбинирате, како на пример:

  • 3 лажички рендан морков, една рака бадеми или ореви, лажичка цимет, лажичка мед.
  • Вишни, малини, рибизли и изрендајте малку кора од лимон.
  • 2 лажички мед, 1 лажичка какао, една рака свежо исечкани јагоди, 2 изрендани коцки црно чоколадо.
  • 2 лажички мед, исечкана банана, рака ореви и ананас.

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Теглата со омилените комбинации оставете ја да отстои во фрижидер преку ноќ, а наутро кога ќе се разбудите ќе имате интересен, хранлив и здрав појадок.

Processed with VSCOcam with a5 preset


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар