Дали знаевте дека семките од лимон се богат извор на хранливи материи?

Дали знаевте дека семките од лимон се богат извор на хранливи материи?

Сигурно ви е добро познат фактот дека лимонот може да биде особено корисен за нашето здравје, најмногу поради тоа што е богат со витамин Ц. Но, дали знаевте дека и неговите семки се одличен извор на хранливи материи?

Дали знаевте дека семките од лимон се богат извор на хранливи материи?

Семките од лимон можете да ги консумирате така што прво ќе ги сомелете, а потоа ќе ги измешате со вода, ќе ја зовриете течноста и ќе ја испиете. Освен тоа, можете да ги користите и како додаток на различни јадења. Ако не ги сомелете пред да ги консумирате, нема да ви наштетат, но најверојатно нема да се сварат. Во продолжение прочитајте за нивните здравствени придобивки.

Заштита од оксидативен стрес

Како лимоните така и семките се богати со витамин Ц, кој е еден од најмоќните антиоксиданси. Тие се и добар извор на лимоноиди и флавоноиди. Со консумирање семки од лимон можете да му обезбедите на вашето тело важни антиоксиданси кои ќе го неутрализираат негативното влијание на слободните радикали. Ова ќе го намали ризикот од оксидативен стрес, а со тоа и од кардиоваскуларни заболувања, дијабетес тип 2 и рак.

Аналгетски ефект

Се смета дека маслото од семките од лимон има многу позитивно влијание на деловите од мозокот поврзани со перцепцијата на болката, обезбедувајќи аналгетски ефект.

Зголемено производство на колаген

Еден од главните виновници за забрзаното стареење на кожата е забавувањето на производството на колаген. Колагенот е исклучително важен структурен протеин одговорен за еластичноста на кожата. Еден од најдобрите начини да го забавите стареењето на кожата е да го зголемите внесот на витамин Ц. Тој не само што е одличен антиоксиданс кој ја штити кожата од УВ зраците и другите негативни ефекти одговорни за забрзаното стареење на кожата туку е исто така важен за производството на колаген. Со други зборови, за да може нашето тело да синтетизира колаген, мора да има доволно витамин Ц на располагање

Помага во борбата против инфекциите

Екстрактот од семе од лимон може да биде корисен за превенција и побрза контрола на разни инфекции, вклучително и габични. Откриено е, на пример, дека супстанците во кората од лимон може да го намалат ризикот од прекумерен раст на кандида, добро позната габична габа која, во случај на прекумерен раст, може да предизвика голема штета.

Ги подобрува меморијата и концентрацијата

Маслото од семе од лимон може да биде многу корисно за меморијата и концентрацијата, а помага и за подобрување на расположението, бидејќи е откриено дека позитивно влијае на рецепторите за допамин и серотонин.

Откако прочитавте за хранливите материи во семките од лимон, можеби ќе сакате да прочитате и како да засадите и одгледувате лимоново дрво.

Извор: citymagazine.danas.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар