Чоколадото, сексот и музиката се добри за вашето срце

Чоколадото, сексот и музиката се добри за вашето срце

Поради висок крвен притисок се зголемува ризикот од срцев и мозочен удар, како и од многу други слични заболувања. Високиот крвен притисок е последица на нездраво хранење, нездрави навики како пушењето цигари и пиењето алкохол, како и од недоволно физичка активност. Сепак, за нормализирање на притисокот не треба само да се откажете од некои работи, туку и да прифатите нови во кои ќе можете да уживате.Чоколадото,сексот и музиката се добри за вашето срцеЧоколадото го намалува крвниот притисок, а познато е и дека една коцка чоколадо на ден, може да го смали ризикот од заболување од некоја кардиоваскуларна болест за 20%. За подобар ефект одберете што потемно чоколадо, кое содржи повеќе антиоксиданти и помалку шеќер.

Чоколадото,сексот и музиката се добри за вашето срце

Сексот е еден од најдобрите начини да го подобрите крвниот притисок. Редовните сексуални активности, најмалку 2 пати неделно, го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести за 65%. Докажано е дека сексот не само што го подобрува крвниот притисок, туку и благодарение на окситоцинот, хормон кој се ослободува за време на сексот, вашиот крвен притисок ќе се намали за само три месеци.

Чоколадото,сексот и музиката се добри за вашето срце

Музиката е совршениот начин за опуштање на артериите. Мелодичните ноти во комбинација со вежби за дишење за само половина час дневно може да го намалат вашиот крвен притисок за само неколку месеци, покажале истражувањата.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар