Чоколаден чизкејк: Вкусна торта што се подготвува за само 20 минути (без печење!)

Чоколаден чизкејк: Вкусна торта што се подготвува за само 20 минути (без печење!)

Одличен десерт доколку сте ограничени со време за подготовка

Потребни состојки:
За основата:
  • 150 грама кекси
  • 100 грама путер
  • 2 лажици какао
За кремот:
  • 300 грама чоколадо за готвење
  • 500 грама маскарпоне
  • 200 грама шеќер во прав
  • 250 милилитри шлаг пена
Начин на подготовка:

Стопете го путерот и искршете ги кексите на ситни парчиња (можете и да ги смелите за да добиете ситен прав), па ставете ги во него. Обложете калап за торта со хартија за печење, па сипете ја основата од кексите и путерот.

Подгответе ја шлаг пената според упатствата на пакувањето, додајте ѝ го маскарпонето, шеќерот во прав и растопеното чоколадо за готвење (внимавајте да не биде претопло, потребно е да биде само малку млако). Мешајте додека не добиете мазна смеса и потоа прелијте ја на основата со кексите.

Прекријте го калапот со нешто, а потоа ставете го во фрижидер. Оставете ја тортата да отстои неколку часови за целосно да се олади.

Дополнителен совет: Од чоколадото за готвење можете да направите и глазура која потоа ќе ја прелиете преку тортата. За декорација, слободно можете да наредите и парчиња од своето омилено овошје или какви било јатки.

Пробајте го и овој чизкејк со малини што не се пече.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар