Чизкејк со малини што не се пече

Не ви е потребна рерна за да ја направите совршената чизкејк торта. За овој едноставен, но многу вкусен десерт ќе ви биде потребно многу малку време. Погледнете го најлесниот рецепт што постои.

Состојки:

  • 200 грама бисквити
  • 4 лажици шеќер
  • 4 лажици несолен путер, растопен
  • 500 грама крем сирење
  • 400 грама шеќер во прав
  • 350 грама хопла
  • Кора од 1 лимон
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 600 грама малини

Подготовка:

1. Издробете ги бисквитите и измешајте ги со 1 лажица шеќер. Додајте го путерот и продолжете со мешање. Смесата ставете ја во тава и добро притиснете. Ставете ја во замрзнувач околу 10 минути.

2. Измешајте ги крем сирењето, шеќерот во прав, хоплата, кората од лимон и екстрактот од ванила, па матете додека не добиете хомогена смеса. Нанесете ја смесата врз тестото од бисквити и оставете ја тортата во фрижидерот околу 3 часа.

3. Измешајте половина од малините со 3-те лажици шеќер во мал сад. Гответе ги додека не добиете сос. Тргнете од оган и додајте ги останатите малини. Оставете го преливот барем 30 минути да се излади.

4. На крај, ставете го преливот врз тортата.

Добар апетит!

Погледнете го и овој едноставен рецепт за чизкејк со Нутела.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар