Брзо и лесно: Трик за продолжување на „рокот на траење“ на трајниот лак

Брзо и лесно: Трик за продолжување на „рокот на траење“ на трајниот лак

Дури и оние кои во последен момент, пред да ги затворат салоните за убавина, успеале да стават траен лак, неговото обновување во салон нема да биде можно.

Брзо и лесно: Трик за продолжување на „рокот на траење“ на трајниот лак

Ако вашите нокти пораснале до тој степен што е време да го тргнете лакот за нокти, постои трик што можете да го искористите за да го продолжите неговото траење уште малку, а за тоа ќе ви треба турпија за нокти и лак со светки.

Покрај маскирањето на несовршеностите со овој трик, вашиот маникир ќе добие и сосема нов изглед.

  • Првиот чекор вклучува лесно обликување на ноктите со турпијата за нокти за да се добие впечаток на свежо исечени нокти.
  • Вториот чекор е да нанесете лак со светки на израснатиот дел од ноктите. Направете го тоа на начин кој најмногу ви одговара. Можете да го пополните само израснатиот дел, или да излакирате малку поголем дел од ноктите. Крајниот резултат се „омбре“ нокти за кои не треба да се грижите некое време.
  • Кога ќе бидете задоволни со конечниот изглед, можете да ги премачкате ноктите со проѕирен лак и да чекате да се исушат целосно пред да започнете со други активности.

Како да го отстраните трајниот лак?

Во моментот кога ќе одлучите да го отстраните трајниот лак, можете да го сторите тоа со памук, ацетон и алуминиумска фолија.

  1. Исечете го памукот на парчиња со големина на ноктите. Изрежете парчиња фолија кои ќе бидат доволно големи за да го завиткате секој нокт.
  2. Потоа, натопете парче памук со ацетон, ставете го на ноктот и завиткајте го со фолија. Повторете ја постапката додека не ги завиткате сите нокти.
  3. Почекајте 10 до 15 минути пред да започнете со отстранувањето на лакот.
  4. Трајниот лак треба да се отстрани од површината на ноктот. Ако некои делови од лакот останат на ноктите, нежно извадете ги со дрвена шпатула.
  5. Доколку некои делови од лакот сè уште не се отстранети, повторете ја постапката употребувајќи памук, ацетон и фолија.
  6. Потоа, средете ги ноктите како што практикувате.

Можеби сакате да дознаете и каде грешите и да ги примените 10-те совети за здрави, цврсти и убави нокти.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар