Бразилска диета: Комплетно мени за цела недела

Бразилска диета: Комплетно мени за цела недела

Бразилската диета е една од најпознатите „брзи“ диети бидејќи овозможува експресно губење на килограмите – до 10 килограми за 2 недели. Постојат две верзии на диетата – брза и нормална. Бидејќи брзата диета е сиромашна со многу хранливи материи, најдобро е да не ја пробувате. Вo продолжение можете да погледнете целосно мени за 7 дена за нормалната бразилска диета. Диетата се држи 4 недели, се јаде 4-5 пати дневно, а основните намирници се овошје и зеленчук.

Бразилска диета: Комплетно мени за цела недела

Понеделник

Појадок: 1 портокал, 1 банана, 1 чаша сок од портокал.

Ужина: 1 чаша сок од портокал и 1 парче двопек.

Ручек: 100 грама готвена риба, 100 грама салата од сиров зеленчук.

Вечера: Исто како и ручекот.

Пред спиење: 1 чаша сок од портокал, 1 мало парче двопек.

Вторник

Појадок: 1 меко варено јајце, 1 чаша сок од јаболка.

Ужина: 1 мало парче двопек, 1 чаша сок од јаболка.

Ручек: 100 грама варено месо, 2 варени компири, 4 листови зелена салата.

Вечера: 200 грама готвена риба, 1 тврдо варено јајце, зелена салата, грашок (свеж или од конзерва).

Пред спиење: 1 чаша сок од јаболка, 1 двопек.

Среда

Појадок: 1 шолја обезмастено млеко, 1 двопек.

Ужина: 100 грама обезмастено сирење.

Ручек: 100 грама ориз, 150 грама салата од свежа зелка со прелив од 1 лимон и лажичка ситно исечкан магдонос.

Вечера: 100 грама варено месо, 1 јаболко, 4 листа зелена салата.

Пред спиење: 1 чаша сок од јаболка, 1 мал двопек.

Четврток

Појадок: 1 чаша сок од ананас, 60 грама ананас.

Ужина: 1 чаша сок од ананас, 1 мал двопек,

Ручек: 100 грама варено месо, мало парче сирење и 1 портокал.

Вечера: 2 варени компири, 150 грама салата од свежи рендани моркови со малку масло.

Пред спиење: 1 чаша сок од ананас, 1 парче двопек.

Петок

Појадок: 1 чаша сок од јаболка, 1 мало парче двопек.

Ужина: 1 јаболка, 1 портокал.

Ручек: 150 грама риба, 2 мали варени моркови.

Вечера: 1 чинија супа од зеленчук (или крем супа од печурки, или чинија рибина чорба), мало парче леб.

Пред спиење: 1 чаша сок од портокал, 1 мало парче двопек.

Сабота

Појадок: 1 чаша сок од јаболка, мало парче двопек.

Ужина: 150 грама варено цвекло со малку растително масло.

Ручек: 1 чинија супа од зеленчук, печурки или рибина чорба и мало парче леб.

Вечера: 100 грама пржени печурки, 100 грама салата од сиров зеленчук.

Пред спиење: 1 чаша сок од јаболка, 2 крекери.

Недела

Појадок: 1 банана, 1 рака суво грозје.

Ужина: 1 чаша сок од моркови, 1 мало парче двопек.

Ручек: 100 грама варено месо, 100 грама салата од свежа зелка, млад лук и сок од 1 лимон.

Вечера: 1 чинија супа од зеленчук, печурки или рибина чорба, 100 грама овошје, 4 листа зелена салата.

Пред Спиење: 1 чаша сок од јаболка, 2 сушени смокви.

Диетата може да се повтори по потреба од 2 до 4 недели, но никако подолго од тоа. Враќањето на „нормалниот“ начин на исхрана ќе го постигнете со зголемување на внесот на овошје и зеленчук, како и почесто внесување на намирници богати со протеини. Диетата е богата со овошје и зеленчук, па не може да дојде до недостаток од витамини и минерали. Исто така распоредот на оброците е таков што воопшто нема да почувствувате глад или проблеми со нивото на шеќер во крвта. За најдобри резултати се препорачува и секојдневна умерена физичка активност, како 30 минути пешачење, возење велосипед или пливање.

Доколку не ви се допаѓа бразилската диета, погледнете кои се 5-те најпопуларни диети.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар