Консумирањето алкохол може да ви помогне при справување со овие болести

Консумирањето алкохол може да ви помогне при справување со овие болести

Истражувањата покажале дека луѓето кои пијат една чаша вино еднаш неделно покажале подобрување во процесот на размислување. Покрај виното, и некои други алкохолни пијалаци можат да ви помогнат со некои болести. Погледнете за кои станува збор.

1. Џин: Настинка

(1)bolesti-koi-mozhete-da-gi-izlechite-so-alkohol-kafepauza.mk

Овој пијалак е безбоен и е направен со дестилација на жито и додавање бобинки. Бобинките кои се наоѓаат во џинот се добри за кашлица и за белите дробови.

2. Вотка: Несоница

(2)bolesti-koi-mozhete-da-gi-izlechite-so-alkohol-kafepauza.mk

Вотката е можеби најпопуларниот алкохолен пијалак и содржи етанол, вода и разни вкусови. Истражувањата покажале дека вотката може да помогне со несоницата, но само кога се консумира умерено.

3. Виски: Слабеење

(3)bolesti-koi-mozhete-da-gi-izlechite-so-alkohol-kafepauza.mk

Токму така, слабеење. Вискито е пијалак со многу малку јаглехидрати. Умерената консумација ја зголемува енергијата и ја намалува желбата за шеќер. Вискито може да помогне во слабеењето доколку се консумира умерено и се комбинира со физичка активност.

4. Рум: Алцхајмерова болест

(4)bolesti-koi-mozhete-da-gi-izlechite-so-alkohol-kafepauza.mk

Алцхајмеровата болест е болест што ја уништува меморијата. Румот може да ја спречи нејзината појава и е добар за мозокот.

5. Текила: Остеопороза

(5)bolesti-koi-mozhete-da-gi-izlechite-so-alkohol-kafepauza.mk

Остеопорозата е нарушување каде што коските стануваат слаби и кршливи. Според медицинските истражувања, текилата може да ја спречи појавата на оваа болест.

6. Бренди: Го подобрува здравјето на респираторниот систем

(6)bolesti-koi-mozhete-da-gi-izlechite-so-alkohol-kafepauza.mk

Брендито е направено од ферментиран овошен сок и се користи во многу сирупи за кашлица. Може да ја намали слузта во грлото и во респираторниот систем.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар