Блеснете на вашата матурска прослава

Автор: Ели Радеска

Матурите се ближат, а возбудата кај матурантите сè повеќе расте. Без паника доколку сè уште немате одбрано фустан, фризура или шминка. Имате време да блеснете со сиот свој сјај.Блеснете на вашата матурска прослава

1. Шминка и фризура – кој изглед најмногу би ви прилегал вам?

Природно и женствено

Доколку имате долга коса, соберете ја во мазна и совршена плетенка за да не изгледа секојдневно. Плетенката може да биде обична, извртена или рибина плетенка. Погледнете како Блејк Лaјвли го изведе тоа на црвениот тепих.Блеснете на вашата матурска прославаКако надополнување на овој изглед, одберете бронзени перли за лице и кармин во светло црвена нијанса.

Романтичен изглед

Ако одбирате нежен и романтичен изглед, послужете се со розова нијанса на руменило и сјај за усни во боја на праска или розов. За да постигнете романтичен мејкап изглед, имате две опции за шминка на очите: комбинација од кафена сенка за очи и сенка во боја на шампањ и бронзено моливче за очи, или пак, бела или розова светкава сенка како основа и сива или сина сенка за очи.Блеснете на вашата матурска прославаКоса собрана во обична или растурена пунџа совршено би одговарала на вашиот романтичен изглед. Секогаш е добредојден интересен детаљ за вашата коса.Блеснете на вашата матурска прослава

Ретро изглед

Црвено руменило, туш за очи и жешко црвена нијанса на кармин – оваа комбинација вели: „Забележете ме!“ Може да одберете кафена или сива сенка за очи.Блеснете на вашата матурска прославаЗа вашиот ретро изглед да биде совршен, косата извиткајте ја и соберете ја на една страна.Блеснете на вашата матурска прослава

Скриен гламур

Изглед со кој нема да ви тежи еден тон шминка на лицето. На прв поглед ќе изгледате природно, а сепак гламурозно. Искомбинирајте сива и кафена нијанса на сенки за очи, кармин со нежна розова боја или проѕирен сјај за усни.Блеснете на вашата матурска прославаКосата извиткајте ја во брановити кадрици, подигнати и пуштени, или собрани на една страна.

Нежно и женствено

Доколку имате кратка коса до раменици, извиткајте локни на краевите. Овој изглед најмногу одговара на девојки со костенлива или црвена боја на коса. Нанесете црвено руменило, нијанса на црвена и кафена сенка за очи и сјај за усни во боја на праска.Блеснете на вашата матурска прослава

Изглед „Nude“

За нежните девојки со светол тен кои не обожуваат премногу шминка… Во ред е, никаде не пишува дека за вашата матура мора да сте премногу нашминкани. Одберете ја таканаречената „гола шминка“, розови или крем сенки за очи, тенок слој туш за очи или црно моливче, еден слој маскара и проѕирен сјај за усни.Блеснете на вашата матурска прослава

„Мини“ зачадено

Ова е интригантен изглед кој на прв поглед изгледа едноставно. Нанесете кафена сенка за очи, сино моливче со благ ефект на „зачаденост“, црвен кармин врз кој ќе нанесете бронзен сјај за усни. Косата извиткајте ја во локни и соберете ја за да добиете брановита пунџа.Блеснете на вашата матурска прослава

Интензивна шминка

Кога станува збор за интензивна шминка, секогаш е добредојден изгледот „Зачадени очи“. Но, она што секогаш изгледа женствено и привлечно се и „мачкините очи“, а трикот во оваа шминка е внимателно исцртување на очите со црно моливче и благо размачкување на краевите.Блеснете на вашата матурска прослава

Дополнителни идеи за фризура

Кратка коса, коса со должина до раменициБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прослава

Долга виткана или права косаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прослава

Коса собрана во пунџаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаДоколку одлучите да се шминкате сами, послужете се со нашите мејкап трикови, и секако, осигурајте се дека вашата шминка ќе трае долго.

2. Матурски фустани

Не заборавајте, фустанот треба да се прилагоди на вас, а не вие на фустанот, затоа одберете го вистинскиот модел за вас.

Кратки фустаниБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прослава

Долги фустаниБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прославаБлеснете на вашата матурска прослава


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар