Водете љубов, а не војна!

Серијата фотографии „Водете љубов, а не војна“ на модниот фотограф Стивен Мајзел е направена за септемвриското издание на италијанскиот Вог од пред пет години. Ги претставува војниците во сред воена зона во Ирак, кои наместо да војуваат, заедно со бројни фото модели зазеле позиции кои асоцираат на водење љубов.1 Водете љубов, а не војна!2 Водете љубов, а не војна!Овие фотографии предизвикаа многу контроверзи. Тие беа повод Мајзел да биде критикуван со образложение дека ù дава гламур на војната во Ирак, и покрај извонредниот уметнички впечаток и пораката која ја пренесуваат.3 Водете љубов, а не војна!4 Водете љубов, а не војна!5 Водете љубов, а не војна!6 Водете љубов, а не војна!7 Водете љубов, а не војна!8 Водете љубов, а не војна!9 Водете љубов, а не војна!10 Водете љубов, а не војна!11 Водете љубов, а не војна!12 Водете љубов, а не војна!13 Водете љубов, а не војна!14 Водете љубов, а не војна!15 Водете љубов, а не војна!16 Водете љубов, а не војна!


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

  1. . Reply

    Оваа фотосесија е инаку инспирацијта на Мелиса Матсоукас да го режира спотот на “We Found Love” од Ријана.

Остави коментар