Без шеќер и конзерванси: Најлесниот рецепт за домашен џем од јагоди

Без шеќер и конзерванси: Најлесниот рецепт за домашен џем од јагоди

Сезоната на јагодите е веќе тука, а овие црвени овошки се неодоливи и кога се во форма на џем. Во продолжение прочитајте го најлесниот домашен рецепт за џем од јагоди, без шеќер и конзерванси, кој е толку лесен да се направи што ќе им успее и на сите почетници во кујната.

Без шеќер и конзерванси: Најлесниот рецепт за домашен џем од јагоди

Потребни состојки:
  • 1 килограм јагоди
  • 60 милилитри лимонов сок
  • 3 кафени лажички кора од лимон
  • 70 грама мед
Начин на подготовка:

Исчистените јагоди иситнете ги и изгмечете ги, а потоа ставете ги во длабок сад. Додајте ги и останатите состојки: Кората од лимон, сокот од лимон и медот. Добро помешајте и ставете да се готви на среден до лесен оган со често мешање. Кога смесата ќе стане доволно густа, односно кога ќе се појават балончиња, по околу 45 минути готвење, џемот е готов. Оставете да се излади и џемот од јагоди е спремен за консумација. Чувајте го на ладно место, а може да трае и до 2 недели.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар