Банана сплит торта: Неодолив десерт што сите го обожаваат

Погледнете го овој рецепт и направете го десертот што им е омилен на сите генерации.

Банана сплит торта: Неодолив десерт што сите го обожаваат

Потребни состојки:

За кора:

 • 7 белки
 • 7 лажици шеќер
 • 2 лажици какао
 • 10 лажици ореви
 • 3 лажици брашно
 • 1 прашок за печиво

За фил:

 • 7 жолчки
 • 700 милилитри млеко
 • 2 пудинзи од банана
 • 4 банани
 • 30 грама чоколадни трошки
 • 250 грама маргарин
 • 8 лажици шеќер

За декорација:

 • 3 ќесички крем шлаг
 • 250 милилитри млеко
 • 100 грама чоколадо
 • 1 лажица масло

Начин на подготовка:

Изматете ги жолчките, додајте го шеќерот и изматете ја смесата уште малку. Брашното измешајте го со какаото, со оревите и со прашокот за печиво и додајте ги изматените белки. Загрејте ја рерната на 200 °C. Во садот за печење ставете хартија за печење, истурете ја смесата и ставете ја да се испече. Откако ќе се излади, исечете ја на половина надолжно.

За филот, ставете 600 милилитри млеко и шеќер и оставете да зоврие. Изматете ги жолчките и додајте го остатокот од млекото, повторно изматете и додајте го пудингот од банана. Откако млекото ќе зоврие, тргнете го настрана и полека додајте ги жолчките со млекото и цело време мешајте. Вратете ја смесата на тивок оган и варете додека не згусне. Откако ќе се излади филот, додајте ги изматениот маргарин и чоколадните трошки.

Намачкајте ја кората со половина фил, наредете ги бананите, а потоа премачкајте со останатиот фил и одозгора ставете го другиот дел од кората. Изматете го шлагот со млеко и украсете ја тортата, а одозгора прелијте ја со растопено чоколадо.

Погледнете го и овој рецепт за чизкејк со ликер од портокал.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар