Банана сплит со рум

Вкусен и не многу калоричен десерт

Банана сплит со рум

Потребни состојки (за 4 порции):
  • 2 банани
  • ½ лажица путер
  • 1 лажица кафеав шеќер
  • 2 лажици рум
  • 4 големи топчиња сладолед од ванила
  • 4 лажици сируп од темно чоколадо
  • слатка павлака
  • малку јаткасти плодови за декорација
Начин на подготовка:

Загрејте го путерот во тава на оган. Бананите пресечете ги на половина, а потоа надолж. Додајте ги во тавата заедно со кафеавиот шеќер и оставете ги 2 минути да карамелизираат. Потоа тавата тргнете ја од оган и додајте го румот.

Ставете по едно парче од бананите во садови за послужување, прелијте од течноста која останала во тавата и додадете од сладоледот од ванила. На крај украсете со слатка павлака, сируп од темно чоколадо и јаткасти плодови.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар