Ако чувствувате бодежи во срцето пробајте го овој 800 години стар лек

Ако чувствувате бодежи во срцето пробајте го овој 800 години стар лек

Природниот лек за срце кој го смислила игуменијата Хилдегард фон Бинген, која живеела 81 година пред 800 години, се покажал како многу ефикасен за сите видови слабости и болести поврзани со срцето. Се користи кога ќе почувствувате каква било срцева тегоба како прободување, треперење, прескокнување, после стрес итн. Исто така се покажал добар и за ангина пекторис. Ако чувствувате бодежи во срцето пробајте го овој 800 години стар лек

Потребни состојки:
  • 10 свежи стебленца магдонос (без корен)
  • 1 литар домашно црвено или бело вино
  • 2 лажици вински оцет
  • 300 г природен мед
Ако чувствувате бодежи во срцето пробајте го овој 800 години стар лек
Начин на подготовка:

Свежите стебленца магдонос заедно со ливчињата ставете ги во литар природно вино и додадете 1-2 големи лажици чист вински оцет. Варете 10 минути на тивок огин. Потоа додадете 300 грама вистински пчелин мед и оставате да се вари на тивко уште 4 минути. Врелото вино за срце се процедува и уште додека е топло се претура во шише кое претходно треба да се измие со јак алкохол. Талогот кој се создава не штети и слободно може да се пие. Медот можете да го варите или не. Тоа е ваша одлука. Добро затворете.

Начин на употреба:

Напитокот се користи секој ден по една супена лажица додека да престанат тегобите. За потешки болести потребно е да се користи подолго време.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар