9 примени на лимонот во третманите за здравје и убавина

9 примени на лимонот во третманите за здравје и убавина

Ако сметате дека лимоните се само за десерти и освежителни пијалаци, тогаш се надеваме дека ќе ви го промениме мислењето. Ова овошје може да биде многу покорисно отколку што мислите. Лимоните се одлични за вашето здравје, а можете да ги користите и во вашата рутина за убавина. Покрај тоа, тие се достапни и се со прифатлива цена. Па, погледнете како да го извлечете најдоброто од ова овошје.

1. Лимоните имаат многу антиканцерогени својства

9 примени на лимонот во третманите за здравје и убавина

Како и многу свежи овошки, и лимоните имаат антиканцерогени својства. Неодамнешно истражување од септември 2017-та година ја нагласува важноста на цитрусните овошја во намалувањето на ризикот од рак. Полн со витамини, сокот од лимон ги штити вашите клетки од оштетување кое може да предизвика многу болести. Лимоните имаат вредни хранливи материи како витамин Ц, калциум, железо, магнезиум, калиум и влакна. И кората на лимонот содржи антиканцерогени состојки. Се покажало дека може да го намали ризикот од рак на белите дробови, црниот дроб и многу други видови.

2. Природно отстранување на брчките

9 примени на лимонот во третманите за здравје и убавина

Не можете да го сопрете процесот на стареење, но со лимоните можете значително да ја намалите видливоста на брчките. Маслото од лимон ја намалува оштетеноста на површината на кожата. Лимоните се богати со витамин Ц кој пак го поттикнува производството на колаген и ја враќа еластичноста на кожата. Природните ензими во лимоните ги намалуваат проширените пори и ја спречуваат појавата на нови.

Во борбата против брчките можете да користите домашно направени производи. Исечете парче лимон и втријте го на проблематичните места. Можете да изрендате и кора од лимон и да ја нанесете како маска. Според Американската академија за дерматологија, ефектите се видливи по еден месец. Па, не очајувајте ако не забележите подобрување уште првата недела.

3. Вода со лимон за слабеење

9 примени на лимонот во третманите за здравје и убавина

Витаминот Ц докажано го намалува нивото на кортизол, стрес хормон кој предизвикува глад и складирање масни наслаги. Не постои единствен вид храна или пијалак кој значително ќе ја намали вашата тежина, но ако јадете одредена храна или пиете одредени пијалаци во комбинација со здрава програма за слабеење, тие ќе ви помогнат побрзо да стигнете до посакуваните резултати. Покрај тоа, ако наместо кафе или сок пиете вода со лимон, ќе внесете многу помалку калории. Лименка од 330 милилитри Кока-кола содржи 140 калории, а 100 милилитри сок од јаболка има 46 калории. Свежиот сок од лимон со вода има 0 калории.

4. Сок од лимон за детоксикација на црниот дроб

9 примени на лимонот во третманите за здравје и убавина

Пиењето вода со лимон е одличен начин за детоксикација на телото и подобрување на работата на дигестивниот систем. Пектинот во лимонот помага во отстранувањето на отпадот од цревата. Холинот и маслата во кората му помагаат на црниот дроб да работи поефикасно. Лецитинот го забрзува разградувањето, апсорбирањето и дигестијата на мастите. Овој едноставен пијалак можете да го приготвите и дома.

Потребни состојки:
  • 1 лимон
  • 120 милилитри вода
  • 1 лажичка лецитин или живо јајце
  • 2-3 лажички сиров кокосов путер или екстра девствено маслиново масло
  • 1 капсула витамин Е
  • 1 парче ѓумбир

Измешајте ги состојките и блендирајте 1 минута. Чувајте го пијалакот во фрижидерот и испијте го до наредниот ден. За најдобри резултати испијте половина од пијалакот пред појадок.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар