9 чекори за да го промените животот на подобро

9 чекори за да го промените животот на подобро

Сигурно се прашувате како да го промените вашиот живот додека светот се наоѓа во неизвесна ситуација и немате поим што треба да биде вашиот следен чекор. За среќа, постојат активности што можете да ги преземете за да ја намалите неизвесноста, но прво треба да разберете што ги предизвикува внатрешните превирања и како да си помогнете. Овие 9 јасни чекори ќе ви помогнат да го промените животот на подобро.

9 чекори за да го промените животот на подобро

1. Прифатете дека нема да ги знаете сите одговори

Никој никогаш нема да ги има сите одговори. Зошто мислите дека вие треба да ги имате?

Никој не е совршен. Престанете да работите премногу напорно. Кога конечно ќе прифатите дека е во ред да ги немате сите одговори и да не сте совршени, сфаќате дека чувството на збунест е нормално.

2. Оставете ги работите сами да течат

Фокусирајте се на вашата реакција на случките, на вашата интеракција во врските и имајте позитивни мисли.

Нека сè друго се грижи само за себе.

Тешко е да се направи, но вреди да се потрудите. Особено кога се трудите да откриете како да го промените животот на подобро.

3. Престанете да мислите на најлошите сценарија

Кога животот не оди како што сте планирале, најчесто го очекувате најлошото. Запрете ги мислите што ве туркаат во темната јама на очајот. Почнете да размислувате позитивно.

Колку што е веројатно да се случи најлошото, толку е веројатно да се случи најдоброто. Шансите се исти.

4. Останете присутни

Ако се концентрирате на причината зошто сте тука, ќе останете заглавени во минатото. Исто така, да се грижите за иднината е како да се молите за нешто што не го сакате.

Бидете тука и сега за да можете да направите избор од тоа место.

5. Фокусирајте се на она што го знаете со сигурност

Додека сте во сегашноста, размислете за сè што е точно за вашата ситуација.

Ценете ги своите вештини. Искористете ги сите ресурси што ги имате на располагање и искористете ја поддршката на другите.

Понекогаш ќе ви треба помош за да се справите со сите збрки. Многу е полесно ако не се обидувате да го направите тоа сами.

6. Истражете ги другите опции

Забавувајте се додека правите планови и избори. Поставете мали цели и испробајте различни алтернативи.

Правете промислени и внимателни чекори кон постигнување на вашите цели. Движењето напред доведува до успешни исходи.

7. Барајте ги позитивните работи во секоја ситуација

Ако успеете да забележите добро во лошото, а среќа во тагата, ќе можете да продолжите да се движите напред. Ако барате доволно долго, ќе најдете благослов секаде.

8. Барајте врати и отворете ги

Затворените врати служат за да ве направат љубопитни за тоа што може да се крие зад нив.

Отворете ја вратата и погледнете – можеби ќе бидете изненадени од можноста што ве чека.

9. Уживајте во процесот на откривање

Земете длабок здив и уживајте во патувањето додека учите како да го промените животот.

Дури и кога деновите изгледаат мрачни и застрашувачки, можете да направите избор да останете присутни и да се фокусирате на она што можете да го направите за да истражите нови можности.

Кога ќе погледнете назад за да видите колку далеку сте стигнале, ќе се најдете на многу поинакво место.

Прочитајте ја оваа јапонска филозофија која ќе ве научи како да ги прифатите промените.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар