За жените над 40 години: 8 знаци кои покажуваат дека перименопаузата наближува

Многу дами го паметат денот кога „станале жени“. Ова било настан што некои го пречекувале со радост, а други пак со солзи, но секогаш го знаеле точниот ден кога почнал. Од друга страна пак, промената која настанува некаде по 40-тата година, нема да можете да ѝ го одредите точниот почеток како што можевте да го направите тоа со првиот менструален циклус.

(9)8-znaci-koi-pokazhuvaat-deka-menopauzata-nablizhuva-kafepauza.mk

Постојат три фази на менопаузата и секоја од нив трае одреден период, а првата е позната како перименопауза. Можеби не ви е убава помислата за менопаузата, но таа и не е така лоша. Ова значи крај на хигиенските влошки, тампоните, тестовите за бременост и почеток на златната фаза од вашиот живот! Погледнете некои знаци кои ќе ви покажат дека првата фаза полека почнува.

1. Болка за време на секс

(1)8-znaci-koi-pokazhuvaat-deka-menopauzata-nablizhuva-kafepauza.mk

Сигурно веќе знаете дека со менопаузата ќе настанат и промени на либидото, но тоа што можеби не ви е познато е дека дел од нив може да ви предизвикуваат неудобност, па дури и болка. Вагиналното ткиво ја губи својата еластичност и влажност со намалување на естрогенот.

2. Ноќно потење

(2)8-znaci-koi-pokazhuvaat-deka-menopauzata-nablizhuva-kafepauza.mk

Вашето тело поминува низ многу промени, а тоа може да резултира со промена на температурата и со ноќно потење. Ноќното потење може да биде предизвикано од повеќе фактори, но ако сте во години кога ја очекувате менопаузата, најверојатно причината е нејзиниот почеток. Најдобро е да си го проверите нивото на хормоните.

3. Замор

(3)8-znaci-koi-pokazhuvaat-deka-menopauzata-nablizhuva-kafepauza.mk

Нормално е да чувствувате замор, но ако постојано сте изморени, можеби има некоја друга причина. Бидејќи веќе имате проблеми со спиењето, заморот е уште еден несакан ефект кој укажува на почеток на менопаузата.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар