8 скриени предизвикувачи на акни и мозолчиња заради кои вашата кожа изгледа лошо

8 скриени предизвикувачи на акни и мозолчиња заради кои вашата кожа изгледа лошо

Затворените пори се главните предизвикувачи на акни и несовршености на кожата, а чистите пори и правилната нега се клучот за беспрекорно и блескаво лице. За да имате прекрасна и здрава кожа, внимавајте на следните 8 работи кои може да ви попречат во вашата цел.

1-8-skrieni-predizvikuvachi-na-akni-i-mozolchinja-zaradi-koi-vashata-kozha-izgleda-losho-www.kafepauza.mk_

1. Валкан мобилен телефон

На мобилниот телефон најчесто се собираат нечистотии и бактерии. Кога екранот од мобилниот телефон ќе го приближиме до образот, ние ги пренесуваме бактериите и нечистотиите кои дополнително ги затвораат порите. Настојувајте редовно да го дезинфицирате мобилниот телефон и телефонската слушалка со антибактериски марамчиња.

2. Валкани раце

Тешко е да се спротивставиме на старите навики и со рацете кои претходно не сме ги измиле да го допираме лицето. Најчесто го правиме тоа несвесно, но таа нечистотија од рацете е причина за затворени пори, а со самото тоа и за појава на акни на образите.

3. Мрсна храна

Внимавајте на храната што ја внесувате во вашето тело. Мрсната храна како што е чипсот може да предизвика затворени пори.

2-8-skrieni-predizvikuvachi-na-akni-i-mozolchinja-zaradi-koi-vashata-kozha-izgleda-losho-www.kafepauza.mk_

4. Мртви клетки кожа

Кога порите ќе се затворат во себе содржат маснотија, нечистотија и мртви клетки кожа и така предизвикуваат мозолчиња и акни. За да го спречите тоа и да ги отстраните мртвите клетки направете благ пилинг.

5. Шминка

Сигурно веќе го знаете ова, но вреди да се повтори. Секогаш отстранувајте ја шминката пред спиење. Тешката шминка и козметика дополнително ги затвораат порите.

6. Крема

Во текот на летото избегнувајте да нанесувате дебел слој крем. Вашата кожа е помрсна во текот на топлите денови, па затоа избегнувајте дополнително да ја храните со крема која е богата со масла. Можете да ја нанесете на подрачјето под очите, но прескокнете го челото, образите и брадата.

3-8-skrieni-predizvikuvachi-na-akni-i-mozolchinja-zaradi-koi-vashata-kozha-izgleda-losho-www.kafepauza.mk_

7. Пот

Пред вежбањето задолжително избришете го секој траг шминка. На тој начин потта послободно и побрзо ќе излезе надвор, а притоа нема да ги затвори портите.

8. Хормони

Еднаш месечно немаме контрола над сопственото тело. Во текот на менструацијата хормоните дивеат и тогаш најчесто ни се појавува по некое мозолче. Дишете длабоко и почекајте да помине.

Доколку се борите со акните, ви препорачуваме да го подготвите овој рецепт од козметичарката која се грижи за лицата на славните.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар