8 предлози за едноставна и здрава вечера

5. Тост со авокадо

8 предлози за едноставна и здрава вечера

Тостот со авокадо е можеби најдобриот изум на 21-виот век. Лесно се подготвува, а има неверојатен вкус. Исто така, можете да додадете состојки што веќе ги имате дома – домат, сирење, зелен зеленчук, пиперки… За многу кратко време ќе подготвите навистина хранлива и вкусна вечера.

Време за подготовка: 5 минути

6. Тортиља со марула

8 предлози за едноставна и здрава вечера

Доколку сакате сендвичи и тортиљи, но сакате да ги избегнете јаглехидратите, можете наместо тортиља да користите листови марула. Во неколку листови марула ставете домат, сланина, прелив за салата и што било друго што ви се допаѓа, како на пример варено јајце, и ќе имате одлична вечера.

Време за подготовка: 10-тина минути

7. Печен зеленчук за цела недела

8 предлози за едноставна и здрава вечера

Подготвувањето зеленчук може да ви одземе време. Но одеднаш можете да направите поголемо количество што ќе ви трае целата недела и ќе можете да го користите и за други оброци. Можете да испечете бабури, сладок компир, домати, тиквички и цвекло. Исечете го зеленчукот, додајте зачини и ставете го во рерна загреана на 200 степени. Откако зеленчукот ќе се излади, можете да го чувате во фрижидер цела недела.

Време за подготовка: 1 час за зеленчук за цела недела

8. Тако со тофу и марула

8 предлози за едноставна и здрава вечера

Испржете малку тофу и исечете една марула. Потоа измешајте ги и додајте зачини и преливи по ваша желба. Најдобро е да одберете нешто слатко и кисело, но можете да ставите каков било прелив.

Време за подготовка: 10 минути

Пробајте ги и овие креативни и брзи рецепти за совршена вечера.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар