8 неочекувани причини за суви и испукани усни

8 неочекувани причини за суви и испукани усни

Речиси секој знае како е да се има суви усни. Повеќето луѓе одвреме-навреме искусуваат мала сувост, но некои имаат многу суви усни кои пукаат и крвават. Оваа состојба не само што е непријатна, туку може да предизвика и вистинска болка. Покрај тоа, ова може да биде знак дека се случува нешто посериозно во вашиот организам. Најчесто сувите усни се резултат на студено време и сув воздух, но постојат и други причини кои веројатно не ви се познати. Погледнете кои.

1. Дехидратација

8 неочекувани причини за суви и испукани усни

Дехидратацијата се случува кога губите повеќе течности отколку што внесувате, па вашето тело нема доволно вода за да функционира нормално. Ако не надоместите за изгубената течност, ќе дехидрирате. Кога сте дехидрирани, вашето тело „зема“ вода од кожата и ја суши. Ова сушење најмногу се забележува на усните.

2. Ги лижете вашите усни

8 неочекувани причини за суви и испукани усни

За повеќето луѓе природната реакција на суви усни е лижењето. Ова е голема грешка. Како што плунката испарува од усните, тие ќе станат уште посуви. Всушност, во плунката има хемикалија што ја суши кожата на усните.

3. Изгореници од сонце

8 неочекувани причини за суви и испукани усни

Понекогаш испуканите усни се резултат на изгореници од сонце. Можеби не знаете, но и усните можат да изгорат како и секој друг дел од телото. Симптомите на изгорени усни вклучуваат тврда кожа, отечени усни, црвенило и меури. Секогаш нанесувајте заштита за сонце.

4. Внесувате премногу витамин А

8 неочекувани причини за суви и испукани усни

Препорачаната дневна доза за витамин А е 900 микрограми за возрасни мажи и 700 микрограми за возрасни жени. Консумирањето премногу витамин А може да предизвика бројни здравствени проблеми, вклучувајќи и иритација на кожата.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар