7 знаци дека вие и вашиот партнер станувате тотални странци

Веројатно сте слушнале дека по одреден период паровите престануваат да се чувствуваат среќни како на почетокот од бракот. Според статистичките податоци за разводи, овој период се случува некаде помеѓу петтата и осмата година од бракот. Во продолжение прочитајте што ги тера паровите да се оддалечат еден од друг и погледнете кои знаци не треба да ги игнорирате.

1. Често сте изненадени од вашиот партнер, но не на добар начин

7 знаци дека вие и вашиот партнер станувате тотални странци

Сè што вашиот партнер ќе каже или ќе направи не е карактеристично за него. Постои толку силен недостаток на комуникација што дури и престанавте да одржувате контакт еден со друг. Луѓето никогаш не престануваат да растат или да се менуваат, па ако не сте во тек со мислењата или со вкусовите на партнерот, ова треба да биде алармантен знак.

Решение: Барем еднаш неделно, прашајте го партнерот како е, што го изненадило во последните неколку дена или што му оставило силен впечаток. Исто така, обидете се да гледате барем еден филм заедно во текот на неделата и да разговарате за она што сте го гледале.

2. Престанавте да се расправате

7 знаци дека вие и вашиот партнер станувате тотални странци

Мит е дека среќните парови никогаш не се караат. Расправиите произлегуваат од емоционалната вознемиреност – ако не ви се допаѓа нешто што направил вашиот партнер, треба да го известите за тоа за да престане да ја повторува истата грешка во иднина. Кога ќе престанете да водите такви разговори, тоа може да доведе до исцрпеност, фрустрација и недостаток на приврзаност што може да се манифестира на многу грд начин на крајот.

Решение: Обрнете внимание на тоа како се чувствувате во врска со тоа што го прави вашиот партнер и не игнорирајте го. Ако сте вознемирени, кажете му го тоа.

3. Не можете да именувате ниту еден колега кој вашиот партнер го мрази или со кој се сложува

7 знаци дека вие и вашиот партнер станувате тотални странци

Најголемиот дел од денот ги поминувате на работа, така што е речиси невозможно да не донесете некои фрустрации дома со вас. Колку работи споделува вашиот партнер со вас за неговото работно место? Ако одговорот е непријатна тишина, можеби имате проблеми со комуникацијата.

Решение: Немојте само да го прашувате партнерот како му поминал работниот ден, туку трудете се да забележите што кажува за претстојните состаноци и да поставувате конкретни прашања. Вашиот партнер ќе забележи дека сте заинтересирани и нема да имате досадни апстрактни разговори.

4. Не се чувствувате возбудени кога споделувате добри вести со партнерот

7 знаци дека вие и вашиот партнер станувате тотални странци

Замислете дека сте добиле неверојатни вести, кој е првиот што сакате да го повикате или да му испратите порака за да му кажете? Ако вашиот прв или втор избор не е вашиот партнер, тоа значи дека веќе сте се оддалечиле.

Решение: Размислете за коренот на проблемот. Дали престанавте да споделувате новости со вашиот партнер поради неговите реакции или поради недостаток на комуникација? Во секој случај, треба да се обидете да ја обновите таа врска и да споделувате повеќе информации со партнерот.

5. Тишината веќе не е пријатна

7 знаци дека вие и вашиот партнер станувате тотални странци

Се сеќавате на времињата кога беше доволно само да бидете заедно и да не правите ништо? Ова чувство никогаш не треба да престане, на паровите треба да им биде пријатно еден покрај друг, дури и ако се зафатени со различни активности.

Решение: Почнете да правите барем едно нешто заедно во текот на неделата. Тоа може да биде играње игри, гледање телевизија или филм, па дури и готвење заедно. Направете нешто за што ќе можете да зборувате кога ќе настапи тишина.

6. Забележувате дека избегнувате контакт со очите

7 знаци дека вие и вашиот партнер станувате тотални странци

Контактот со очите ве принудува да се дружите со другите луѓе, особено кога станува збор за вашиот партнер. Ако го избегнувате неговиот поглед, тоа може да значи дека не сакате да зборувате или да слушате и дека се оддалечувате од него. Друг знак е ако партнерот не го трга погледот од телефонот и не ве погледнува.

Решение: Кога вашите очи навистина ќе се сретнат, обидете се да му се насмевнете и видете што следува.

7. Едноставно веќе не ви е гајле

7 знаци дека вие и вашиот партнер станувате тотални странци

Дали во оваа статија ги прочитавте само знаците што откриваат дека сте се оддалечиле од партнерот и ги прескокнавте решенијата? Едноставно можеби не сте заинтересирани повторно да ја изградите врската што некогаш сте ја имале и тоа е во ред за вас.

Решение: Зборувајте со партнерот, време е вие и вашиот партнер отворено да разговарате за сè што се случува и што недостасува во вашата врска.

Прочитајте кои проблеми во врската може да настанат поради ваши грешки, а не поради грешки на партнерот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар