5 проблеми во врската што може да настанат поради ваши грешки, а не поради грешки на партнерот

5 проблеми во врската што може да настанат поради ваши грешки, а не поради грешки на партнерот

Кога чувствувате незадоволство во врската, најчесто помислувате дека проблемот е во вас, а не во вашиот партнер. Но, понекогаш треба да размислите дали можеби правите некоја од следниве грешки што предизвикуваат проблеми во врската.

5 проблеми во врската што може да настанат поради ваши грешки, а не поради грешки на партнерот

1. Чувство на несигурност

Не сакате да излегувате со некој што ве споредува со други жени, ви дава двосмислени комплименти за вашиот изглед или ви кажува дека треба да се промените. Меѓутоа, ако вашиот партнер ве гледа само вас, секогаш ве третира со почит и ве нарекува убава секој ден, тогаш проблемот не е во него. Треба да вложите енергија за да научите како да се сакате себеси, да сфатите дека вашите недостатоци не се толку лоши како што мислите и дека имате повеќе силни страни отколку што мислите.

2. Се плашите дека партнерот ќе ве изневери

Ако вашиот партнер има апликации за состанување на својот телефон, одржува контакт со бившите кои сè уште имаат чувства кон него или зјапа во секоја жена што ќе помине покрај него, тогаш вашите грижи се разумни. Меѓутоа, ако партнерот никогаш не ви дал причина да се грижите, ако се откажувате затоа што некој друг ве измамил или имате проблеми со довербата, тогаш треба да вложите напор да го надминете сето тоа. Нема ништо лошо во тоа да се плашите да пуштите некого во вашето срце, но тие стравови мора да ги надминете сами.

3. Се расправате без причина

Вашиот партнер треба сериозно да ги сфаќа вашите емоции и да го цени вашето мислење. Меѓутоа, ако секогаш се расправате за ситници, треба да направите чекор назад и да се запрашате дали се лутите со причина. Можеби се обидувате да ја саботирате врската без да бидете свесни за тоа или можеби се обидувате да го оттргнете партнерот од вас затоа што не верувате дека сте достојни за неговата љубов. Ако е така, тогаш треба да се потсетите на вашата вредност и на тоа дека партнерот е со вас со причина.

4. Чувство на притисок дека треба да се однесувате или да изгледате на одреден начин

Ако вашиот партнер ве сака такви какви што сте и ако ви кажува дека изгледате убаво во пижами и наутро кога ќе се разбудите, исто како што ви кажува дека сте убави кога се дотерувате со часови, тоа значи дека нема да престане да ве сака ако не се дотерувате. Треба да научите да препознавате колку сте убави, однатре и однадвор и мора да престанете да се критикувате себеси.

5. Никогаш не уживате во спалната соба

Ако партнерот ве прашува што сакате и се труди да ви предизвика задоволство, тогаш тој си ја врши својата работа. Во тој случај, можеби вие ќе треба да се потрудите да направите нешто. Можеби ќе треба да одвоите малку време за да откриете што ви треба за да се чувствувате добро. На крајот на краиштата, вашиот партнер не може да знае што сакате додека вие самите не научите што сакате.

Прочитајте какви лоши навики имате стекнато од претходните врски.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар