7 знаци дека вашето тело „моли“ за помош

Нашето тело е еден совршен механизам во кој се одвиваат многу работи истовремено. Понекогаш телото ни дава знаци дека му е потребна помош, кои ако ги игнорираме може да доведат до некои здравствени проблеми. Погледнете некои од тие знаци, и што можете да направите во врска со нив.

1. Несоница, раздразливост и грчеви во нозете

(1)7-znaci-deka-vasheto-telo-moli-za-pomosh-kafepauza.mk

Ако ги имате овие симптоми, на вашето тело му недостасуваат магнезиум и калиум. За да ги надополните овие витални елементи, додајте домати, портокали, банани и спанаќ во исхраната.

2. Сува кожа

(2)7-znaci-deka-vasheto-telo-moli-za-pomosh-kafepauza.mk

Сувата кожа може да биде знак за недостаток на витаминот Е. Затоа треба да јадете повеќе зеленчук, масло, јаткасти плодови и риба.

3. Желба за благо

(3)7-znaci-deka-vasheto-telo-moli-za-pomosh-kafepauza.mk

Ако наеднаш ви се појави желба за нешто благо, причината може да биде стрес, депресија или замор. Вашето тело има потреба од гликоза. За да избегнете здебелување, најдобро е да се почестите со темно чоколадо или мед.

4. Желба за јадење мраз

(4)7-znaci-deka-vasheto-telo-moli-za-pomosh-kafepauza.mk

Ако сакате да јадете мраз, можно е да имате анемија – недостаток на железо. Најдобри извори на железо се јајцата, школките и говедското месо. Сепак, најдобро е да се консултирате со вашиот лекар доколку имате желба за мраз и се чувствувате изморено.

5. Крвавење на непцата

(5)7-znaci-deka-vasheto-telo-moli-za-pomosh-kafepauza.mk

Ненадејно или постојано крвавење на непцата додека ги миете забите може да биде знак за недостаток на витаминот Ц. Во вашата исхрана вклучете цитрусни овошја, спанаќ, зелени и црвени пиперки, домати, зелка, карфиол и броколи.

6. Кршливи нокти и коса

(6)7-znaci-deka-vasheto-telo-moli-za-pomosh-kafepauza.mk

Со ова вашето тело ви кажува дека му недостига витаминот Б. Пијте повеќе млеко и јадете повеќе печурки.

7. Кругови околу ирисот

(7)7-znaci-deka-vasheto-telo-moli-za-pomosh-kafepauza.mk

Овие кругови се појавуваат кај луѓето постари од 50 години, и тоа е нормално. Но, ако се појават кај помлада личност ова може да биде знак за висок холестерол. За тоа најдобро е да се консултирате со вашиот лекар.

Погледнете и кои се секојдневните навики кои го уништуваат вашето здравје.

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар