7 знаци дека вашето тело е преполно со токсини

7 знаци дека вашето тело е преполно со токсини

Токсините наоѓаат најразлични начини да влезат во нашето тело, користејќи го внатрешниот и надворешниот нечист воздух, цигарите, пестицидите, како и храната со вештачки состојки. Поради постојаната изложеност на овие токсини, често тие се насобираат и долго се задржуваат во вашето тело. Па, доколку сакате да откриете дали и вашиот организам изобилува со токсини, погледнете ги следниве  знаци. Доволно е да имате само 3 од нив со цел да почнете да чувствувате сериозни здравствени проблеми кои можат да се решат само со детоксикација.

7 знаци дека вашето тело е преполно со токсини

1. Несоница

Насобирањето на токсините најчесто се манифестира преку несоницата. Доколку имате проблеми со спиењето, тоа може да значи дека би требало да го прочистите вашиот црн дроб бидејќи несоницата често се поврзува со негови проблеми. Пијалаците од брокула, карфиол и слични зеленчуци можат да ви помогнат во чистењето на црниот дроб.

2. Летаргија

Доколку постојано се чувствувате уморно и без енергија, вие без сомнение би требало да почнете да размислувате за детоксикација. Наоѓањето дополнителна енергија преку различните стимуланси како што е кофеинот, можат само повеќе да го влошат вашиот проблем, бидејќи откако ќе ги консумирате, добиената енергија нагло ќе ви опадне и ќе се чувствувате многу поуморно од претходно.

3. Главоболки

Хроничната главоболка која постојано се враќа може да биде сигурен знак за преголемо количество токсини во вашето тело. Задржувањето на овие штетници во вашиот организам е еден од најчестите причини за мигрените. Но, имајте на ум дека за време на детоксикацијата главоболките можат да се влошат, но откако ќе завршите со процесот тие целосно ќе исчезнат.

4. Проблеми со кожата

Токсините имаат огромно влијание врз нашиот најголем орган – кожата. Доколку телото неуспешно се обидува да се ослободи од токсините, вие ќе забележите различни промени на кожата, како насип или мозолчиња, поточно акни. Многу од проблемите со кожата можат да бидат знак дека итно ви е потребна детоксикација.

5. Жолт или бел јазик

Јазикот е важен показател за откривање колку токсини имате во вашето тело. Храната со штетни материи може да ја наруши деликатната слуз од дигестивниот систем, а тоа го вклучува и јазикот. Па, ако на површината на вашиот јазик забележувате видлив бел или жолт слој, скоро е сигурно дека вашиот организам се бори со многу токсини.

6. Насобирање масно ткиво околу стомакот

Токсините кои се внесуваат низ храната и пијалаците, како и оние кои ги вдишуваме, можат да помогнат при насобирањето масно ткиво на стомакот. Тоа се случува бидејќи голем дел од нив успеваат да се задржат во телото и да си најдат трајно место на живеење во абдоменот. Единствениот начин да се ослободите од нив е детоксикацијата.

7. Чувство на топлина

Еден од природните начини на кои телото се ослободува од токсините е потењето. Кога во вас има премногу штетни материи, вашето тело почнува да „прегрева“ во обид да ги исфрли преку пат на потењето. Токму затоа и постојано можете да се чувствувате како да ви е топло, дури и кога надвор е ладно.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар